Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
איפה החברות שלנו?
קטגוריה:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 296
מה יש לכתוב ספר שלם על חברוּת בין נשים?! ובכן, האמת היא שעל חברוּת בין נשים אפשר לכתוב הרבה יותר מספר אחד. אפילו  אנציקלופדיה. זהו נושא אינסופי, כמעט לא מדובר, שהגיע הזמן שנדבר עליו. לכל אישה יש את "סיפור החברות" שלה, הטעון ברגשות: אהבה, כמיהה, קנאה, ציפיות ואכזבות.     ורובנו עסוקות לא מעט, בתוך הנפש פנימה, בשאלות כמו: • האם אנחנו מרוצות מהחברויות שיש לנו ? • מי היא באמת "חברה טובה", ומי תעמוד לצדנו אם באמת נצטרך אותה? • ושאלת השאלות: למה מסובך כל כך ליצור חברויות חדשות בגיל שאחרי הצבא והלימודים? ואם אפשר לשנות זאת - אז איך?! חני לרמן, נשואה ואם לשתיים, התעוררה יום אחד בגיל הנושק ל-40, ושאלה את עצמה: איפה לעזאזל כל החברות שלי?! המסע המרתק שאליו יצאה בעקבות השאלה הזאת הניב מיזם קבוצות נשים ארצי מצליח בשם חוג חברות, ואת הספר שאת מחזיקה כעת. לרמן, ה"חברולוגית" הישראלית הראשונה, החליטה לחשוף את סיפורה האישי ולהתחקות אחר צמתים מרכזיים בנושא הכה רגיש, חשוב ומורכב בחיי 51% מאוכלוסיית כדור הארץ. באמצעות תובנות מהמסע האישי שלה ומונולוגים חשופים ואמיצים של מרואיינות בספר, היא מראה, בלי התייפייפות ובכנות רבה - שחברוּת בין נשים היא לא רק חיוכים וחיבוקים בפייסבוק. את מוזמנת לצאת למסע.

בני האדם הם יצורים חברתיים, ואנחנו יוצרים קשרים ורוכשים חברים כבר בהיותנו פעוטים. הגן, בית הספר, הצבא והלימודים האקדמאיים הן כולן מסגרות שמלוות אותנו לאורך שנים ומציבות אותנו בין מגוון אנושי של בני גילנו. המסגרות האלו הן מצע נפלא להיכרויות והיקשרויות – אבל מה קורה אחרי? והאם חברויות שנוצרו במסגרת מסוימת יחזיקו אחרי שהמסגרת כבר לא תהיה חלק מחיי היום-יום שלנו?
חני לרמן מצאה את עצמה תוהה בגיל הנושק ל-40, איפה כל החברות שלה. התהיה הזו הובילה אותה למסע שהתחיל בחשיבה ומחקר, התפתח למיזם לקבוצות נשים שהפוקוס שלהן הוא חברות, וגם לכתיבת הספר, שעוסק בחברות בין נשים.

"איפה החברות שלנו?" משלב את הסיפור האישי של חני, מידע ממחקרים וספרים אחרים, וחוויות של נשים שונות שמשתפות גם הן את הסיפור שלהן עם חברות במונולגים שמופיעים בסוף הפרקים. סיפורים ספציפיים של חני ושל נשים אחרות מגיעים גם כדוגמאות לנושאים השונים עליהם מדבר הספר.

הסיפור האישי של חני הוא גם זה שפותח את הספר, וממנו אנחנו יוצאות לדרך ארוכה – מבינות מה ההגדרה שלנו לחברות, איך אנחנו בכלל תופסות את המושג הזה, מה החשיבות של חברות, דרך היווצרות וניתוק של קשרים, ועוד. כמובן שיש גם פרק עם טיפים פרקטיים לאלו שרוצות להרחיב את המעגל החברתי שלהן.

עבורי הקריאה בספר הייתה מאוד מעניינת. המידע פרוס ומונגש בצורה נעימה, הדוגמאות מגיעות בדיוק במקומות הנכונים, ויש הבחנה ברורה בין עובדות לחוויות אישיות. למדתי דברים חדשים, הרגשתי הזדהות עם חלק מהסיפורים של הנשים שהופיעו וחשבתי על סיטואציות חברתיות שהייתי בהן בעקבות מידע רלוונטי שהופיע בספר.
נקודה חשובה שאהבתי במיוחד היא נירמול של התחושות המורכבות שיכולות לעלות סביב חברויות או חוסר בחברויות. 

הספר נכתב מנקודת המבט של חני, נשואה +2. מכאן שקיימים חלקים בספר שמדברים על אימהות ועל הקשר עם הבעל בהקשר של חברויות. למרות שאני נמצאת בסטאטוס אחר מחני – רווקה ללא ילדים, המידע שקשור לסטאטוס היה מעניין ובמינון הגיוני, כך שלא הרגשתי שהוא גורע מרלוונטיות הספר אליי.  

לסיכום, "איפה החברות שלנו?" הוא ספר עיון מקיף ומושקע. אני מאמינה שכל אחת ששאלה את עצמה שאלות על הנושא הזה, תמצא בספר את התשובות שחיפשה ועוד הרבה מעבר. אישית, אני בטוחה שאחזור אליו בעתיד לתזכורות ולמידה נוספת על הנושא.

גלי שטרן

מטפחת עציצים, מכורה ללונדון, אוהבת אנשים ותמיד עם ספר ביד (או מקסימום בתיק).

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן