Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
אינקרסרון
סופר/ת:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2012
מס' עמודים: 404
תארו לעצמכם כלא עצום עד כדי כך, שמלבד אינסוף תאים ומסדרונות יש בו גם יערות, ערים ואוקיינוסים. כלא שהוא ישות אורגנית ומפלצתית, שעוקב אחר האסירים בכל מקום ובכל רגע ביממה. פין הוא אסיר בכלא הזה. הוא איבד את זיכרונו ומשוכנע שהגיע אל הכלא מבחוץ, אולם אף אחד לא מאמין לו. המקום נעול וחתום מזה מאות שנים ורק אדם אחד הצליח להימלט ממנו אי פעם. תארו לעצמכם ממלכה מהמאה ה-17, שמערכת מחשבים חכמה שולטת בה. אנשיה חייבים לחיות לפי כללי התקופה, הקִדמה אסורה, הידע הוא כוח. קלודיה היא נערה שחיה בעולם הזה. אביה הוא הסוהר של הכלא והוא עומד לחתן אותה עם שנוא נפשה. היא מעורבת במזימה חתרנית ורצחנית לשחרור העולם מעריצות הזמן. והיא נחושה בדעתה להציל את פין. הוא בפנים. היא בחוץ. אבל שניהם כלואים. ברוכים הבאים לאינקַרסֶרוֹן. קתרין פישר היא משוררת וסופרת ולשית, שכתבה ספרי פנטזיה רבים. אינקרסרון והמשכו "סאפיק" הם המצליחים מבין ספריה עד היום. מאז יצאו לאור זכו לשבחים מקיר לקיר ושהו שבועות ארוכים ברשימת רבי המכר של הניו-יורק טיימס

ניסו לתקן את העולם על ידי יצירת גן עדן, אבל בטעות יצרו גיהנום.

אינקרסרון הוא הכלא המתוחכם ביותר שנוצר. הוא יישות אורגנית מפלצתית, מערכת שבנויה כדי לחדש את עצמה ולדאוג לקיום האסירים שלה. מרגע שיצא הפרוייקט לפועל אף אחד לא נכנס ואף אחד לא יצא, במשך מאות שנים. אף אחד חוץ מאיש אחד שהפך לאגדה.

פין הוא אסיר באינקרסרון, כמו אלפי אחרים. אבל לא כמו כל השאר, פין לא זוכר שנולד שם, לא זוכר את הוריו או את החיים שלפני. הוא פשוט התעורר בתא יום אחד, בגיל 16, ומאז הוא נתלה באמונה שהגיע מבחוץ. הוא נאלץ לחיות כמו שחיים בכלא, לגנוב, לשקר ולרמות על מנת לשרוד.

קלודיה היא נערה שחיה בחוץ. ומה יש בחוץ? ממלכה מהמאה ה17, על כל מרכיביה. לא שהם באמת מהמאה הזאת, אבל זאת התקופה שבה הוחלט שיחיו. הטכנולוגיה מתקדמת בהרבה, העולם עבר סוג של טראומה ממלחמות עבר, אז הוחלט שעל מנת לשמור על הסדר והביטחון של כולם- יחיו רק לפי כללי התקופה. בלי טכנולוגיה, בלי קידמה.
קלודיה היא הבת של סוהר האינקרסרון, אבל למרות שהיא חיה מחוץ לכלא ומצבה טוב יחסית, גם היא כלואה. היא מחויבת לברית נישואים עם נסיך שהיא שונאת.

כשדרכיהן של פין וקלודיה מתצלבות, קלודיה משקיעה את כל כולה בניסיון להוציא את פין מאינקרסרון, אותו כלא שברור לכולם שאף אחד לא יצא ממנו שוב לעולם.

האם תצליח? ומה המחיר שתאלץ לשלם על עצם הניסיון?

 

הספר הזה מתחיל באקשן. אני אחת שדווקא כן אוהבת שמכניסים אותי לעולם עם קצת הקדמה, קצת "מריחות" של הדמות הראשית כדי לחוש את האווירה. פה זה היה בום עבורי, אבל מהר מאוד הבנתי מי נגד מי ושזה לגמרי מתאים לרוח הספר.

אהבתי את זה שהספר כתוב בשני צירי העלילה- בתוך הכלא ומחוצה לו. הוא לא מחולק לפרקים, בתוך כל פרק יש בעצם הלוך ושוב בין שני הצירים. זה שומר על מתח, מהסוג שלא הרגשתי הרבה זמן בספרי נוער.

אהבתי גם את הדמויות הראשיות וגם את הדמויות המשניות. במיוחד אהבתי את מערכת היחסים שבין קלודיה לאבא שלה. הזכיר קצת את מערכת היחסים של ג'נוארי ואבא שלה מאלף הדלתות של ג'נוארי (שבניגוד לספר שבו אנו עוסקים, ממש לא אהבתי).

מה שהיה חסר לי בספר הוא למרבה ההפתעה- רומנטיקה. כלומר, יש שם דיבורים על חשדות לרומנים ואירוסים כאלה ואחרים, אז קצת ציפיתי שבשלב מסויים יפתחו מערכות יחסים ויעברו לשלב מימוש, אבל זה לא קרה. לא איכזב ברמת האוף, אבל כן הייתי שמחה לקצת.

הספר מלא בקטעים מתוך יומני עבר של דמויות אחרות, קצת הזכיר לי את חרמש (אני יודעת שחרמש נכתב אחרי). זה הוסיף לעלילה ולווייב ולא היה חופר ומעיק.

ספר שריתק אותי וגרם לי לרצות להמשיך, ככה שצללתי ישר לספר ההמשך סאפיק. למרות שאני לא בטוחה שהבנתי לחלוטין את העולם, זה לא ממש הפריע לי. אולי בספר ההמשך יתבהרו דברים.

ספר כתוב טוב, בקצב נהדר ועם עלילה סוחפת. אני אהבתי.

עדן עבודי

עדן, אמא לשלוש נסיכות תולעת ספרים בין הבישולים והכביסות. מלמדת את בנותיי שספרים הם מסע של חלומות, תקווה, מנגינה ואהבה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן