Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
אין עוד כלבה כזאת בכל העולם
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 137
שושה היא הכלבה של סבתא, שיודעת לרוץ לצרכנייה של הכפר עם פתק וסל על הצוואר ולחזור עם כל המצרכים הביתה. היא גם יודעת לרקוד על שתי רגליה האחוריות לצלילי מוזיקה יוונית של בוזוקי. תום מצא אותה בפח אשפה בדרך לבית הספר. כל הכפר התאהב בה. אבל יום אחד, שושה לא נמצאה ומכאן מתרחש סיפור יוצא דופן, מרגש, מפתיע ובלשי שמסתיים בסוף טוב. סיפורה של שושה הכלבה ושל תום בן השמונה שעולה לכיתה ג', הוא סיפור עם טעם של פעם שיש לו ריח של כפר בגליל, עם טרקטורים בשדות ועם כלבה מקסימה שסוחפת אחריה חבורה שלמה של ילדים ומבוגרים - וגם כלבים - שמעריצים אותה. הספר "אין עוד כלבה כזאת בכל העולם" נכתב בהשראת אירועים מילדותו של שמואל דוד במושב בוסתן הגליל שבצפון, שבחלקם היו באמת ובחלקם היו בקלות יכולים לקרות. כיום הוא מתגורר בתל אביב, נשוי לחדוה, ואב לשתי בנות ובן; הדס, נטע ויהונתן (יוני).

כשהייתי ילדה תמיד אהבתי להביא חיות הביתה (אמא שלי לא אהבה את זה בכלל, בלשון המעטה) אבל יותר מכל רציתי שיהיה לי כלב ואמא שלי אמרה: כשיהיה לך בית משלך תגדלי מה שאת רוצה! לימים כשבגרתי הבנתי שאולי אמא שלי צודקת ולגדל כלב זה אחריות כבדה מידי בשבילי עד שהבן שלי לחץ והיום יש לנו שני כלבים ואני לא מבינה איך חייתי עד היום בלי כלב בבית.

תום הוא ילד מקסים בן שמונה שמתגורר עם הוריו בכפר קטן בצפון. תום מאד אוהב כלבים והוא קשור במיוחד לשושה,כלבה קטנה וחכמה עם זנב קטום שאוהבת לרקוד לצלילי מוזיקה יוונית כמו כלבת קרקס.
שושה שייכת לאישה מבוגרת שמתגוררת שנים רבות בכפר וכולם קוראים לה סבתא כי היא כמו סבתא של כולם.
סבתא נותנת לשושה להסתובב הרבה בחוץ, באויר הפתוח ושושה מרבה להכנס לצרות ומידי פעם היא נעלמת, נחטפת, נכנסת למקומות שהיא לא צריכה להימצא בהם מכיוון שהיא כלבה מאד שובבה וסקרנית ותום נעזר באיזי, קצין צבא לשעבר שעובד במטע הזיתים של הכפר, כדי למצוא אותה בכל פעם מחדש.
סבתא כבר רגילה ששושה נעלמת אבל היא גם יודעת שהיא תמיד תדע לחזור.

ככה זה כשמתרגלים למשהו, כבר לא שמים לב – עד שהוא פתאום חסר. (עמ' 59)

בכפר יש עוד כלבים חוץ משושה, יש את מוקה כלבת רועה גרמני ששייכת לאיזי, ויקטור, כלב קטן וגס רוח שמרבה לנבוח על כולם ולילי היפה, כלבת פודל מטופחת ומפונקת ששייכת לאחת השכנות בכפר.
תום אוהב את החיים בכפר, בין עצי האקליפטוס וסביבה בה כולם מכירים את כולם. אמו שעלתה לארץ מארה"ב מרבה לקטר על חיי הכפר המשמימים והמריבות בבית בין הוריו הן רבות
אבל עדיין יש סביבו הרבה אנשים שמחים שממלאים את יומו ואת חייו.
כששושה נעלמת והפעם להרבה מאד זמן, תום ואיזי יוצאים לפעולה כדי לנסות לאתר את מיקומה ולהשיב אותה לסבתא אבל האם היא תשוב כמו תמיד?

קראתי את הספר המקסים מקסים הזה עם הבן שלי תומר, נשבנו בקסמה של שושה, התאהבנו בה מהרגע הראשון והיא הזכירה לנו כלבה אחרת שמשוטטת לפעמים ברחוב שלנו שגם שמה שושה.
היו קטעים בספר שאני עצמי הזלתי דמעות, כלבים זאת החיה הכי אהובה עלי וקשה לי לקרוא על התעללות ואכזריות כלפיה וכלפי בעלי חיים בכלל.
הספר כתוב בשפה יפה ורגישה ואני מקווה שהוא יגיע לכמה שיותר בתים שיפתחו את הלב שלהם ויילכו לאמץ כלב או חתול ויתנו להם בית חם.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. שמואל דוד

    הי חגית
    כאן שמואליק (שמואל דוד) מהספר שאהבת. ריגש אותי מאד לקרוא כמה אהבת והתחברת לספר, ולשושה בפרט. הספר הזה הוא קודם כל לאוהבי הכלבים באשר הם, גדולים כקטנים, וגם לגדולים שבינינו אני אומר, ״כולנו ילדים של החיים״, גם גדולים יכולים להתאהב בשושה, הכלבה שמביאה הרבה אהבה לעולם. ומי יתן , כמו שכתבת, שיהיו עוד רבים שיפתחו את ליבם לאמץ כלב .

  2. חגית בן-חור

    תודה שמואל על ספר מקסים ומרגש שנוגע בכולם וגם מי שלא אוהב כלבים, אחרי קריאת הספר יהיה חייב לאמץ לעצמו כלב 🙂

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן