Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
איך ללטף קיפוד
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 301
שה עומדת על רציף הרכבת ומחכה, כשלפתע לוכד את עיניה גבר מוכּר ולא מוכּר. מישהו שנראה כמו אהוב נעוריה – זה שהפרידה ממנו שברה את חייה לשניים:  לפני ואחרי. היא חוזרת הביתה, אל בעלה וילדיה, אבל כל מה שהתאמצה לשכוח חוזר אליה. היא נאלצת להתייצב מול הנערה שהייתה, בת קיבוץ שהתבגרה בסביבה לא מוגנת, ומול אירועים מטלטלים מעברה שעליהם היא משלמת מחיר כבד עד היום. מה יקרה לנישואיה ולמשפחתה כשהיא תתעמת עם בחירות העבר? האם יהיה בה האומץ לשנות את מסלול חייה? "איך ללטף קיפוד" הוא רומן סוחף ומרגש שכתוב בכנות יוצאת דופן ובאותנטיות כובשת. זהו סיפור על אהבה ובגידה, על התמודדות עם פגיעה מינית, על בחירות והחמצות. זהו גם סיפור על משפחה, על הכוח והשבריריות שבה, ועל הדרכים שבהן היא נוכחת גם כשהיא נעדרת. מור אסאל, בת קיבוץ כברי, הייתה במשך שנים רבות עיתונאית ובלוגרית, ופרסמה שני  ספרי הדרכה להורים. כיום היא מדריכת הורים ומלווה בתהליכי התפתחות אישית. זהו הרומן הראשון שלה.

נגה נשואה כבר כמה שנים טובות לברק ויחד הם מגדלים בן ובת סביב גיל ההתבגרות. שלוות חייה מופרת כשהיא רואה אדם ברכבת שמזכיר לה נשכחות, את אהוב נעוריה שהקשר איתו נותק אי שם לפני שנים רבות.

היא חוזרת הביתה, מלאה מחשבות מן העבר לבעלה שעוטף אותה בכל טוב ולילדיה. יש לה בית יפה ומרווח, בגדים יפים, ילדים טובים, בעל שדואג לה אבל זה לא מספיק לה. מסתבר שהיא מרגישה לא בנוח במערכת היחסים שלה עם בעלה וזה מקצין כשהוא מספר לה שהוא חושב לקחת תפקיד חדש בלונדון ולעשות רילוקיישן לכל המשפחה. היא הרגישה שזה משקף בדיוק את ההתנהלות שלו, הוא עושה מה שהוא מוצא לנכון כמו תמיד והיא אחריו… נוגה נכנסת למשבר אישי בדיוק שצצים הזכרונות מהעבר וכשצריך להתמודד עם הקשיים של ההווה.

הספר נע בין הווה לעבר. לגיל עשרה ועשרים המוקדמות לנוגה הבוגרת שהיא אמא לצליל ושי. בין האהבה שלה לאוהד כשהיתה צעירה לבין הנישואים שלה בהווה לברק. מקרים שקרו לה בעבר מסופרים ונקשרים להווה בכשרון רב של הסופרת המוכשרת הזו. הייתי מופתעת לגלות שזהו ספרה הראשון מאחר ואהבתי במיוחד את הכתיבה של אסאל. העובדה שזהו ספרה הראשון לא מורגשת כלל, הספר זורם, כתוב בטוב טעם, הקשר בין הזמנים מושלם, שאפו!

הסיפור הוא על הרבה כאב, כאב שנוגה החזיקה בתוכה מהילדות בקיבוץ כשגדלה בבית יתומים, השברון הלב והקושי בשירות בצבאי, מהפרידה שחוותה, מהטראומות שעברה, הרבה כאב. כל זה השפיע עליה בחייה הבוגרים ובעיקר על הקשר עם בעלה ברק. הכאב היה כמאין עננה מרחפת מעל ראשה שהקשתה עליה לבחור, להתקדם בחיים, לעשות צעדים משמעותיים, לחיות. דווקא כשחזרה למקורות, לעצמה, הצליחה נוגה להתחזק ולאסוף את עצמה ובאמת לקחת החלטה.

מודה ומתוודה שהופתעתי לטובה מהספר. לא קראתי ביקורות, לא הכרתי את הסופרת, הנושא הרגיש מעט כבד אבל הקריאה בספר זרמה לי, הרבה בזכות הכתיבה המצויינת, אין לי ספק שאנחנו עוד נשמע עליה! נהנתי ממנו, הוא הצליח לחדור לליבי ואני כמובן ממליצה עליו בחום, קריאה מהנה

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

 1. בתיה

  קראתי אותו ביומיים ., ומצאתי את עצמי בו שוב ושוב, גם בת קיבוץ למשפחה שהקבוץ היה הכי חשוב, גם מתנדבים שהביאו רוחות וריחות מהעולם הגדול, גם החדר שקיבלנו מוקדם מדי ואיש לא ידע מה באמת קורה שם.
  כן, וכל זה יצר מאיתנו נערות ונשים עם כל מיני…
  הספר כתוב נפלא , הביא הווי קיבוצי של פעם ואהבתי אותו מאד. שאפו גדול למור אסאל.

  1. שרון בצלאל

   כל כך נכון מה שכתבת, ספר טוב! אהבתי כמוך!

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן