Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
איך ללטף קיפוד
תגיות: ,
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 297
אשה עומדת על רציף הרכבת ומחכה, כשלפתע לוכד את עיניה גבר מוכּר ולא מוכּר. מישהו שנראה כמו אהוב נעוריה – זה שהפרידה ממנו שברה את חייה לשניים:  לפני ואחרי. היא חוזרת הביתה, אל בעלה וילדיה, אבל כל מה שהתאמצה לשכוח חוזר אליה. היא נאלצת להתייצב מול הנערה שהייתה, בת קיבוץ שהתבגרה בסביבה לא מוגנת, ומול אירועים מטלטלים מעברה שעליהם היא משלמת מחיר כבד עד היום. מה יקרה לנישואיה ולמשפחתה כשהיא תתעמת עם בחירות העבר? האם יהיה בה האומץ לשנות את מסלול חייה? "איך ללטף קיפוד" הוא רומן סוחף ומרגש שכתוב בכנות יוצאת דופן ובאותנטיות כובשת. זהו סיפור על אהבה ובגידה, על התמודדות עם פגיעה מינית, על בחירות והחמצות. זהו גם סיפור על משפחה, על הכוח והשבריריות שבה, ועל הדרכים שבהן היא נוכחת גם כשהיא נעדרת. מור אסאל, בת קיבוץ כברי, הייתה במשך שנים רבות עיתונאית ובלוגרית, ופרסמה שני  ספרי הדרכה להורים. כיום היא מדריכת הורים ומלווה בתהליכי התפתחות אישית. זהו הרומן הראשון שלה.

בימים האחרונים שכל המדינה כמרקחה בנושא האלימות נגד נשים, נוכח מקרי האונס האכזריים, נפגשתי עם עלילה מאד מורכבת של היחסים בין מפקדים לחיילות שהיו תחתם לפני כ25  שנים. כך מצאתי עצמי מתכווצת נוכח העובדה שהחיילות היו נתונות תחת מרות גברית וחלק מהם אף נוצלו מינית .

אבל זה חלק מעלילה מיוחדת הנעה בין הווה לעבר ומתחילה על רציף הרכבת . עיניים מתבוננות במבט של ערגה אל עבר גבר מעבר לרציף. האם זהו אהוב נעוריי, שאלה עצמה נגה? .

נגה בת קיבוץ גדלה למשפחה קיבוצניקית עם הורים שמערכת היחסים עמהם לא היתה המחבקת והאוהבת. עם אמה היו יחסים עכורים ביותר ועם אביה שריכז את רוב זמנו בנגרות ובטיפול בצמחים יותר מטיפול בילדיו- אף יותר. בימים ההם היו הילדים גדלים בבית ילדים, ההורים היו רואים את ילדיהם שעתיים ביום . אח אחד  יש לה , עימו היתה לה מערכת יחסים נהדרת. את אוהד פוגשת בפעם הראשונה בקורס מד"צים בהיותה בכיתה י' . לאחר שנתיים הם נהיים חברים הדוקים, החולמים חלומות משותפים. הם גרים במעין קומונה לפני צבא. מתגייסים והיא משובצת בחטיבה שהיררכיה הגברית בה מובהקת ומנצלת את החיילות מינית.

בקפיצה אל ההווה נוגה האומנית נשואה לברק ולהם שני ילדים בת מתבגרת בשם צליל , איתה פחות "מסתדרת" ושי "הילד של אמא. את ברק הכירה כשגרה עם אחיה בתל אביב. לכאורה בעל המפנק, שדואג לכל מחסורה. האומנם? הוא בבחינת "משתלט" על אורח החיים בבית. סמנכ"ל כספים בחברה מצליחה מתעתד לעבוד בחו"ל . מערכת היחסים ביניהם מאד לקונית. אין ממש חיי אישות ביניהם. לנגה התקפי חרדה רבים בכל הכרוך בשינויים ואז מחליטה יום אחד לצאת מביתה "להתאוורר" לא פחות ולא יותר בקיבוץ בבית אמה . האם השנים ירפאו את הקשר בין השתיים? ומה הקשר עם אוהד אהוב נעוריה דווקא בימים אלה? מה קרה בעברה המעיב כל כך על יחסיה עם ברק בעלה?  האם ההווה יכול לשנות את העבר?

הספר כתוב בצורה קולחת. לעיתים נעתקה נשימתי נוכח סצנות מסוימות. המילים מעבירות את הרגש המציף. ממליצה על קריאתו.

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לעשרה (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן