Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
איילין
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 271
אווירת חג המולד הקרב ובא לא מעודדת במיוחד את איילין דנלופ, צעירה צנועה אם כי יוצאת דופן, הלכודה בין חובת הטיפול באביה השתיין לעבודתה בתור מזכירה במוסד לעבריינים צעירים, שמזמנת לה זוועות יומיומיות משלה. איילין מטפחת בלהט טינות ותיעוב עצמי ומכלה את ימיה המשמימים בפנטזיות סוטות ובחלומות הימלטות אל העיר הגדולה. בינתיים היא מעסיקה את עצמה בגנֵבה מחנויות, במעקבים חשאיים אחרי סוהר שרירי בשם רנדי ובהתמודדות עם הצרות שגורם אביה, שהולך ומאבד את שפיותו. כשיפהפייה זוהרת וחייכנית מפציעה על הבמה בתור היועצת החינוכית החדשה של המוסד, איילין נשבית בקסמה ולכאורה נדמה שחברות פלאית צומחת בין השתיים. אלא שבפיתול עלילתי בסגנון היצ'קוק, מסירותה של איילין לידידתה החדשה הופכת לשותפות לפשע שכמוהו לא העלתה איילין בדמיונותיה הפרועים ביותר. אוטסה מושפג היא סופרת אמריקנית. נולדה בבוסטון ב-1981, בת לאם ילידת קרואטיה ולאב יהודי יליד איראן. הורי אימה לחמו בשורות הפרטיזנים נגד הנאצים, והורי אביה היו סוחרים עשירים בטהרן, שאולצו לעזוב את המדינה בשנות המהפכה. שני הוריה של מושפג מוזיקאים, ועד גיל שבע כבר למדה לנגן בארבעה כלי נגינה שונים. לימים נטשה את המוזיקה לטובת הכתיבה. סיפורים קצרים שלה התפרסמו בניו יורקר, בפריז ריוויו, בגרנטה ובבמות אחרות. איילין הוא רומן הביכורים שלה. הרומן השני פרי עטה – שנת המנוחה וההירגעות שלי (2018) – היה רב-מכר בארצות הברית ועתיד לראות אור בספרייה לעם.

החיים לא פשוטים, ולפעמים אפשר להרגיש בהם תקועים, ורק לחלום על השינוי. לפעמים השינוי הזה מגיע ממקום לא צפוי, ונותן לך דחיפה קצת קיצונית למקום שתמיד רצית להיות בו. איילין עובדת בכלא, מוסד לעבריינים צעירים, היא מתעבת את האנשים בעבודתה פרט לרנדי, עליו היא מפנטזת בלי הפסקה. היא גם מתעבת את אביה ואת העובדה שהוא לועג לה כל הזמן, אבל עדיין ממשיכה לטפל בו. מייחלת למותו ומפחדת מהרגע הזה גם יחד. החיים שלה נטועים במקומם והיא רק חושבת על היום בו תעזוב, בידיעה שהוא כנראה לעולם לא יגיע. החיים שלה משעממים, והדברים היחידים שמעודדים אותה ונותנים לה ריגוש הם סחיבות קטנות מחנויות, וכדורים משלשלים, בתוך מעטפת של לכלוך, זו הדרך שלה להתנקות. עד שמגיעה רבּקה ומשנה את הכול.

כשנתקלתי בספר, הכריכה שלו משכה אותי, היא לא מיוחדת מידי, היא לא עזה מידי, היא פשוטה אבל שונה. אחרי שקראתי בספר הבנתי שהכריכה זו איילין, השתקפות שלה או היא במלוא הדרה. העלילה של הספר סחפה אותי, ניסיתי להבין את הדמות הזו שדומה להרבה מאיתנו, אבל גם שונה מאוד. אם הייתי נתקלת במישהי כמו איילין ברחוב כנראה שלא הייתי מבחינה בה, אין בה שום ייחוד שיתפוס את העין, אבל העלילה שטווה מושפג הופכת את איילין למיוחדת, וכשנתקלים גם ברבּקה, פתאום איילין על כל מוזרותה, נדמית אפילו כנורמלית.

הספר משתרע על פני שבוע וחמישים שנה, אבל שום דבר בספר לא הכין אותי לסוף שלו. כנראה שאיילין הצליחה לשטות בי, לא חשבתי שהעלילה תלך לכיוון כזה, הייתי משתפת אתכם במחשבותיי אם לא הייתי חוששת מספוילרים, אבל פשוט אגיד לכם שהסוף יפתיע אתכם, ושום מחשבה שלכם לא תהיה נכונה. הספר מתאים לכולנו, כי בכל אחד מאיתנו יש איילין, ומשהו בספר מרגיש כמו גרסה בוגרת יותר של הספר 'מרלנה' אולי אפילו בריאה יותר במובן מסוים.

שורה תחתונה: כל אחד מאיתנו לובש מסכת מוות, השאלה היא מה אנחנו מסתירים מאחוריה..

רעות אסתר פנקוס

לומדת חינוך, עובדת בסטימצקי ומכורה לריח של ספרים וגם לקריאה בהם.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן