Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
איידהו
סוגה:
ספר:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 383
משפחה אחת. יום אחד. מעשה אחד של אלימות חסרת פשר. וחיים שלמים של ניסיון להבין מה קרה שם. אן ווייד בנו לעצמם חיים באדמת הטרשים של צפון איידהו, שם הם כבולים בעבותות של אהבה ושל זיכרון שהולך ומתערער. בעת שזכרונו של בעלה דועך, מנסה אן להרכיב את חלקי האמת בפאזל של אירועי אותו היום בו הכל התהפך ולהבין מה קרה לאשתו הראשונה של וייד, ג'ייני, ולבנותיהם. בסיפור שכתוב בפרוזה עילאית ומסופר מנקודות מבט שונות – לרבות אלו של אן, וייד וג'ני – לומד הקורא בהדרגה פרטים על המעשה המסתורי והמזעזע שפירק את חייהם את וייד וג'ני, ונדרשים להחליט באיזה נתיב סיפורי יבחר; האם בנרטיב שהתקבע כאמת המקובלת או בנרטיביים אחרים שמרמזים על אמיתות אפשריות אחרות. אמילי רסקוביץ' יצרה בספר הביכורים שלה חווית קריאה ייחודית ומהפנטת. איידהוהוא רומן מרהיב על אהבה והקרבה, חברות ומשפחה, על האלימות שבזיכרון ועל האלימות ובאובדנו ועיקר זהו סיפור על האופן בו אנחנו מספרים לעצמנו את המציאות וממלאים את הפערים שקיימים בה. רסקוביץ', המתגוררת באיידהו עם בעלה ובתה, היא בוגרת סדנת הכתיבה של איווה, וכעת מלמדת כתיבה יוצרת לתואר שני בבויז סטייס יוניברסיטי. הרומן שכתבה, איידהו, זכה בפרס או הנרי ובפרס פסיפיק-נורת'ווסט, היה בין המועמדים הסופיים לפרס דילן תומס הבינלאומי וכן היה בחירת העורכים של הניו יורק טיימס.
דבר ראשון שסיימתי לקרוא את הספר גוללתי להבין איפה זה איידהו. ולמה זה סיקרן אותי כי, מעולם לא שמעתי על אנשים שנסעו לשם. איידהו היא מדינה ייחודית המאופיינת בהרים, אגמים, יערות ונהרות בצפון, ובמישורים מדבריים ועמקים רחבי ידיים בדרום. בעוד דרום המדינה מאוכלס במידת מה, חלקיה הצפוניים כמעט ריקים מאדם. למזג האוויר באזור ההרים מאפיינים ייחודיים – הוא עשוי להיות נעים ושטוף שמש ברגע אחר, ומיד לאחר מכן להיות סוער. (ויקי – מסע)
הספר כולו מספר על אירוע מרכזי ומטלטל שלאורך כל הקריאה הקורא ממש רוצה להבין מה בדיוק קרה למה?
משפחה אמריקאית טיפוסית אב, אם, שתי בנות, חתול וכלב. יוצאים ליום שמשי לחטוב עצים ביער מה כבר יכול להשתבש? רגע אחד טורף את כל הקלפים ומשאיר את הקורא בפה פעור. למה, מה קרה, מה המניע הלםםםם.
קטעי סיפורים, רצף קטוע של עלילה מנקודות שונות נותנים רמזים, חלקי פאזל שמנסים ליצור תמונה אבל, לא הצלחתי לקבל תמונה מלאה לכל אורכו. הסיפור מסופר כל פעם מנקודה של דמות אחרת ובקפיצות של שנים אחורה וקדימה, דף רודף דף ויש תחושה שעכשיו אצליח להבין מה בדיוק קרה?!
כמו כל טרגדיה החיים ממשיכים, אן וייד מנסים לחיות ולהחיות את העבר / ההווה / העתיד הזיכרון מתעתע בוויד, אן היא אישה מכילה תמיד "עזר כנגדו" מבינה את היום שהתהפך עליו ועם כל ההכלה יש להם בזוגיות נפילות רוב הפעמים זה לא קשור אליה בשום צורה ואן מבינה כשיש מורכבות בזוגיות שלהם.
אן יכולה לעבד הרבה ערוצים רגשיים במקביל אבל וייד לא.
מי שמכיר קצת את עולם המחשבים
אישה היא זיכרון ram של 16 ג׳יגה, (זיכרון ram אחראי על הרצת התוכנות בריל טיים בו זמנית ,זיכרון ram גדול יאפשר עבודה במקביל על המון תוכנות מבלי שהמחשב ייתקע) ואילו הזיכרון ram של גבר הוא 256 מגה.
זהו ספר שיצאתי מאיזור הנוחות שלי, הספר לא היה הכוס תה שלי, ספר לא רגיל בכלל האם אתם מוכנים לצאת מהמסגרת הנוחה זה הספר בשבילכם, אני חושבת שבקריאה שנייה אגיע לתובנות והסתכלות אחרת.

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. נעמי

    ספר נפלא חודר אל מעמקי הנפש בחוזקה. לא קל לא מנסה לשאת חן לא ברור לגמרי אבל יפהפה ומרגש מאד

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן