Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
איידהו
תגיות: ,
סוגה:
ספר:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 380
אן ווייד בנו לעצמם חיים באדמת הטרשים של צפון איידהו, שם הם כבולים בעבותות של אהבה ושל זיכרון שהולך ומתערער. בעת שזכרונו של בעלה דועך, מנסה אן להרכיב את חלקי האמת בפאזל של אירועי אותו היום בו הכל התהפך ולהבין מה קרה לאשתו הראשונה של וייד, ג'ייני, ולבנותיהם. בסיפור שכתוב בפרוזה עילאית ומסופר מנקודות מבט שונות – לרבות אלו של אן, וייד וג'ני – לומד הקורא בהדרגה פרטים על המעשה המסתורי והמזעזע שפירק את חייהם את וייד וג'ני, ונדרשים להחליט באיזה נתיב סיפורי יבחר; האם בנרטיב שהתקבע כאמת המקובלת או בנרטיביים אחרים שמרמזים על אמיתות אפשריות אחרות. אמילי רסקוביץ' יצרה בספר הביכורים שלה חווית קריאה ייחודית ומהפנטת. איידהוהוא רומן מרהיב על אהבה והקרבה, חברות ומשפחה, על האלימות שבזיכרון ועל האלימות ובאובדנו ועיקר זהו סיפור על האופן בו אנחנו מספרים לעצמנו את המציאות וממלאים את הפערים שקיימים בה.

אן וויד נשואים מזה שמונה שנים. וייד בן חמישים ואילו אן צעירה ממנו בשנים רבות והם מתגוררים בבית שנמצא על הר אייריס שבצפון איידהו.
וייד הוא איש טוב לב אך מידי פעם יש לו התקפי אלימות לא מוסברים כלפי אן ומיד אחר כך הוא שוכח שכל זה בכלל קרה.
אן חיה בשלום עם התקפי השכחה של וייד ובסך הכל החיים שלהם מאושרים אבל רק דבר אחד מעיב על לבה של אן – החיים שהיו לו לפני שהכיר אותה.
לפני תשע שנים וייד היה נשוי לג'ני והם גידלו יחד את שתי בנותיהם, ג'ון בת התשע ומאי בת השש.
אבל יום בהיר אחד כשיצאו ארבעתם לטיול ביער, קרה משהו נורא שבעקבותיו ג'ני נכנסה לכלא וגורלן של אחת הבנות לא נודע עד היום.
מידי פעם, אן מוצאת בבית חפצים שהיו שייכים לג'ני ולבנות אבל היא לא מדברת על זה עם וייד, כאילו שהן מעולם לא היו קיימות.

היא התחתנה עם הריק שג'ני יצרה, היא נטלה את עברו של וייד והיא פרשה אותו לפניה, עתידה הוא שביל שמתקדם לאחור, אפילו בזמן שהוא הולך ונעלם. (עמ' 203)

וייד הוא דור שלישי במשפחתו לגברים שסבלו מדימנציה. הדימנציה הרסה את חייהם של סבא שלו ואבא שלו ועכשיו גם את שלו.
כשוייד היה נשוי לג'ני מצבו עוד היה טוב והם חיו בבדידות שלהם בביתם אשר בהר עם שתי בנותיהם כשכל אחד עסוק בעניינים של עצמו, החיים שלהם היו שגרתיים ושום דבר לא העיד שאסון עומד ליפול על המשפחה הזאת.
מה השתבש בדרך? ואיך משפחה רגילה הפכה להיות עוד סטטיסטיקה של אסון בעיתון?
העלילה נעה בין העבר וחייו של וייד עם ג'ני והבנות והחיים של אן בהווה שלא מרפה כשהיא חייבת לשחזר בראשה מה קרה באותו יום על ההר.
וייד מעדיף לצלול לתוך תהומות השכחה והעיקר לא לזכור את הדברים שמכאיבים לו יותר מכל.

מה קרה באותו יום על ההר? ומה יעלה בגורל הזוגיות של וייד ואן?

בתחילת הספר הייתי מבולבלת מפיסות המידע שסיפקו הדמויות השונות בעלילה לגבי המקרה שקרה באותו יום ביער אבל לאט לאט עם כל פרק שסיימתי לקרוא התגלה מסמך אנושי מצמרר, עצוב וכואב שהדמויות שהיו מעורבות בו כפו על עצמן בדידות וסגפנות בעקבות המקרה.
הספר כתוב בשפה יפה ומיוחדת וחושף את העבר בטיפות קטנות שנוגעות ללב הקורא. אהבתי את הסוף שהיווה סגירת מעגל לכל העלילה.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן