Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
אידי ריכטר אינה לבד
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 180
אידי ריכטר השנונה והמצחיקה עוברת יחד עם בעלה מסן פרנסיסקו לפרת' הרחוקה שבאוסטרליה. היא מותירה מאחור את אחותה ואמה, האבלות על מותו בטרם עת של אביה. לפני המעבר, אידי ובעלה היו שבעי רצון, גם אם חריגים משהו חברתית. בפרת' הירוקה והמנותקת משאר העולם, אידי נאלצת להתחיל להתמודד עם סוד כמוס מעברה: מעשה שלא יעלה על הדעת שהיא בקושי מסוגלת להודות בפני עצמה שביצעה. כולם, החל בחיות הפרא שסובבות אותה ועד לשכניה החדשים, נחושים להתחבר עמה, ואידי עושה כמיטב יכולתה להתחיל מחדש. אך מערכת היחסים עם בעלה מתערערת וזיכרונות יפים מאביה שוברים את לבה ומאיימים להטביע אותה בצער. משהו, בסופו של דבר, יהיה חייב לקרות. בסגנון רזה ונקי, המתובל באבחנות עשירות ושופעות הומור יבש של גיבורה ייחודית, רוקמת רבּקה הנדלר רומן ביכורים יוצא דופן. אידי ריכטר אינה לבד הוא רומן מטלטל על אודות התמודדותה של אישה עם מהותה של האנושיות. "כן באופן שובר לב וקורע מצחוק בכל עמוד. הרומן של רבּקה הנדלר הוא הדבר הנדיר הזה: ספר מושלם" – אנדרו שון גריר, מחבר רב-המכר העולמי זוכה פרס הפוליצר, לס "חקירה טרגי-קומית של הנזק המתלווה למחלת האלצהיימר... הנדלר מדייקת החל משם הספר: אידי ריכטר אינה לבד. קוראים רבים יזדהו עם המסע שלה באופן עמוק ואולי אף ימצאו בו נחמה. מעמיק אך עם זאת מצחיק, בעל אבחנות מדויקות ומאוד מרגש" – Kirkus (starred review) "התנהגותה הבלתי צפויה של אידי מגיעה לשיאה ברגע שובר לב, ובדרך לשם, המחברת חוקרת לא רק את האשמה של אידי, אלא גם את הרגשות המורכבים הכרוכים באובדן. הרומן הסוחף הזה יגרום לכם לצחוק ולבכות" Publishers Weekly – "אידי מצטרפת לשורה של גיבורות נשיות חכמות, אקסצנטריות ובלתי נשכחות, כמו הגיבורה מאלינור אוליפנט ממש בסדר" Booklist (starred review) –

הספר ריתק אותי. מתחילתו, כשרציתי לדעת מה הסוד הנורא של אידי ועד סופו, כי רציתי לדעת איך היא מתמודדת. הכתיבה תמציתית וזורמת.

למען האמת אידי ריכטר מאוד לבד. המעשה שעשתה ושמירתו בסוד הרס אותה. כרסם בה לאט ובעקביות.

הספר מתחיל בקטע דרמטי המוגש בגוף שני. את לוקחת אויר… את תופסת אותו…את תיכנעי…

וכשכבר את תוהה מה את עשית, הספר עובר לגוף ראשון.  אידי ריכטר מספרת על עצמה. 

אידי היא מעין אשת שיווק. היא כותבת מכתבים וכתבות לגיוס תרומות עבור כל מיני עמותות. היא בזוגיות עם אורן, גבר שאוהב אותה אך לא בטוח באהבתה אליו. בתחילת הזוגיות הוא מודיע שאינו רוצה ילדים ואידי זורמת עם ההחלטה שלו.

אביה של אידי חולה באלצהיימר ואנחנו מלווים אותה, אותו ואת שאר בני המשפחה בהתמודדות עם המחלה. מהגילוי הראשוני ועד הדעיכה הסופית. לא פשוט בכלל. הסופרת לא חוסכת בפרטים.

זמן קצר לאחר שנפטר, מקבל אורן הצעה בעבודה לעבור לפרת שבאוסטרליה. אידי זורמת עם ההחלטה. וכך במקום חדש היא מנסה למצוא את עצמה חברתית, להתמודד עם הסוד האפל שלה ועם הזכרונות הנוגים מאביה, המציפים אותה ברגעים בלתי צפויים.

"כל אחד עושה שגיאות, אמרתי בשקט, והפנתי את פניי בחזרה אליו. הוא הביט לרגע בשמים ואחר כך בי. אני חושב שזה רק עניין של ללמוד עם איזה מהן אתה יכול לחיות, הוא אמר."

האפלה המכסה את חייה של אידי נובעת מהבחירה שלה. לא חשתי חמלה כלפיה אבל הייתי סקרנית לדעת איך היא תתמודד והאם תגיע לאיזו שהיא השלמה, הכחשה, הצדקה. זה לא קרה.

למעשה לאורך כל הספר אין אפילו פעם אחת הסבר או תירוץ המניחים את הדעת למעשה שאידי עשתה. אני יכולה להניח למה. אני לא רוצה. ציפיתי מהסופרת לעשות זאת. להעמיק את הדילמה הפנימית ולפתח אותה.

סוף הספר חוזר שוב לגוף שני. אידי ריכטר לא מתמודדת עם מעשיה ושוב מדברת על עצמה בצורה מנותקת.

אומנם אידי הייתה מוקפת אנשים איכפתיים וגבר אוהב, אך בתוך תוכה, בראש שלה, היא הייתה לבד. לגמרי לבד. עם ניסיון יומיומי לשרוד ועם הומור ציני ויבש.

המובן היחיד בו אידי ריכטר אינה לבד הוא בכך שגם סביבנו יש אנשים המרגישים בודדים למרות היותם מוקפים חברים. כמוה.

קריאה מאירה.

 

אורנה שפי

אורנה, אוהבת ספרים ובישולים ומערבבת הכל יחד עם שירים טובים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן