Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
meet me at the museum
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 245
מותה של חברה קרובה מביא את טינה הופגוד לכתוב אל פרופסור גלוב, חוקר ששנים רבות קודם לכן הקדיש לה ולחברותיה ספר שעוסק באנשי הביצות. המכתב ממוען למוזיאון סילקבורג בדנמרק, שם מוצגים שרידיו של האיש מטולון, גופת כבול של אדם שחי במאה הרביעית לפני הספירה. אך החוקר מת מזמן, והמכתב מגיע לידיו של אנדרס לארסן, אוצר המוזיאון, שבהיעדר כתובת אימייל משיב לטינה במכתב משלו. חליפת המכתבים בין שני האנשים הבודדים הללו תצמיח ידידות אמיצה, ואף מעבר לכך. אחכה לך במוזיאון מביא סיפור מרגש על אהבה מאוחרת והזדמנות שנייה. אן יאנגסון מצליחה לגעת בתובנות עמוקות על החיים, על האהבה ועל ההפתעות שהם מזמנים לנו. אן יאנגסון עבדה במשך שנים רבות בתפקידים בכירים בתעשיית הרכב, לפני שפצחה בגמלאות בקריירת כתיבה. היא גרה באוקספורדשייר, ובימים אלו שוקדת על דוקטורט בכתיבה יוצרת. אחכה לך במוזיאון, רומן הביכורים שלה, עתיד להתפרסם בלמעלה מ-12 שפות ברחבי העולם.

הדבר הראשון שכבש אותי בספר הזה זאת הכריכה שלו. רקע העלים הירוקים והיד המחזיקה גרגירי פטל- מקסים בעיני!
הספר עצמו הוא ספר רגוע, מתנהל לרוב על מי מנוחות, השפה שלו מקסימה והוא קל לקריאה.

זהו סיפורה של טינה שלאחר מות חברתה הטובה בלה, מחליטה לכתוב מכתב לפרופסור גלוב, חוקר אשר חיבר את הספר "אנשי הביצות" והקדיש אותו בזמנו לה ולחברותיה.
הספר נכתב בעקבות מציאת גופתו של האיש מטולון – גופה שנמצאה שמורה באחת הביצות בדנמרק כאלפיים שנה לאחר מותו של האיש. הגופה הועברה למוזיאון סילקבורג בדנמרק ושם נשמרה.
חלומה של טינה ושל חברתה בלה היה לבקר במוזיאון ולראות את גופת האיש מטולון, אך עתה כשמתה חברתה אין לה אומץ לעשות זאת לבדה.

את המכתב מקבל אוצר המוזיאון אנדרס והוא מחליט להשיב על מכתבה. הוא מספר לה כי הפרופסור מת כבר לפני מספר שנים, והיא מוזמנת להגיע ולבקר במוזיאון.
כך מתחילה חלופת מכתבים ביניהם כשכל אחד מספר על עצמו, על משפחתו ועל חייו. הרקע שלהם שונה לחלוטין – טינה המתגוררת בבית חווה וחיה חיי כפר, כשברקע גידול תרנגולות, חזירים, תבואה ועוד יבולים, ואילו אנדרס חי חיים בורגנים ועירוניים בדנמרק ועובד בנוזיאון – עבודה משרדית.  אך מסתבר שרגשות ומחשבות יכולות לחצות פערי מדינות וסגנונות חיים שונים כשיש עם מי לחלוק אותם ויש גירוי אינטלקטואלי.
חלופת המכתבים מסייעת להם לעשות חשבון נפש, להעלות על הכתב סודות ולעזור אחד לשני למצוא פתרון לבעיות שונות..

יש משהו נוגה בספר הזה, הוא מראה כי לעיתים אנשים המוקפים במשפחה ובחיים לכאורה שוקקים ועמוסים יכולים להיות בודדים מאוד, ומצד שני יש בו את היופי להראות כי לעיתים אפשר להתאהב או לחלוק מחשבות רק דרך כתיבה, בלי לראות אפילו את האדם שמולך… משהו שבעידן הדיגיטלי אולי קצת חסר…

לסיכום זהו ספר נחמד, החודר לנפש של הדמויות, הסופרת הצליחה לתאר את התחושות והרגשות במהימנות ובעומק רב. הוא קל לקריאה אע"פ שהוא איננו ספר קליל בתוכנו.
נחמד להעביר איתו שבת חורפית. אבל לא הייתי מגדירה אותו כספר חובה…

אני חייבת גם לומר מילה טובה לתרגום המעולה של הספר הזה. זה מסוג הספרים שלא פשוט לתרגם והמתרגם הצליח לעשות את זה בעברית יפה ומגוונת. כייף לקרוא עברית כזאת!

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. לילך צימר

    בעיני זהו ספר עמוק, שהשאיר אותי עם הרהורים רבים על מה שקורה בבתים אחרים. אהבתי מאד את המפגש בין שתי מציאויות חיים כל עך שונות, ואת החיבור הרגשי העמוק שמגשר על הפערים הגדולים.
    אהבתי את האופן בו מוצג גיל ה60 כגיל שיש בו אפשרויות חדשות ולא רק סיכומים.
    הספר מביא הרהורים מרתקים על חברות, משפחה ובחירות אישיות.
    אני מאד נהניתי ממנו.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן