Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
אחות השמש
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 685
לאלקטרה יש הכול: דירה ניו־יורקית מהממת עם נוף לסנטרל פארק, קריירת דוגמנות מצליחה, חשבון בנק מנופח, מעריצים ותהילה. אז למה היא אומללה כל כך? ברגעים שבהם היא פיכחת מספיק כדי להרגיש משהו, היא מבינה שמותו של אביה המאמץ – פא סולט – השפיע עליה יותר מכפי שהיא מודה. כמו האחיות האחרות, גם אלקטרה קיבלה מפא סולט רמזים לגבי המקום שבו מצא אותה. אך שלא כמו אחיותיה, היא לא מרגישה דחיפות לצאת למסע לגילוי המקורות שלה. במה זה יכול בכלל לעזור לה? אבל כשאישה בשם סטלה ג'קסון יוצרת איתה קשר וטוענת בתוקף שהיא סבתה הביולוגית, וכשאלקטרה עצמה מגיעה לקצה שלא חשבה שתידרדר אליו, היא מתחילה להקשיב. סטלה פורשת בפניה את סיפורה של ססילי, בחורה ממשפחה אמריקאית מיוחסת שנסעה לבקר את הסנדקית שלה בקניה הקולוניאליסטית של סוף שנות השלושים. סטלה מספרת גם על נסיכה אפריקאית יפהפייה משבט המסאי שנכנסה להיריון לא רצוי, ואלקטרה מתקשה להבין איך כל שברי הסיפורים הדרמטיים האלה קשורים לחייה שלה. אחרי שהסיפור מתבהר ומתחבר לטלטלות שהיא עצמה עברה בחודשים האחרונים, אלקטרה מבינה שלמוצא שלה יש חלק משמעותי בזהות שלה ובסיפור חייה, גם אם קודם לא הרגישה בכך.

"אחות השמש" הינו הספר השישי בסדרת שבע האחיות מאת לוסינדה ריילי והוא עוסק באחות הקטנה ביותר אלקטרה.

אלקטרה היא דוגמנית כהת עור מפורסמת שחיה חיי פרסום ותהילה ומשלמת על כך מחיר כבד. כשמה כן היא – מלאת אנרגיות ומחשמלת. היא בחורה חכמה אך על כך מעפילה אישיותה הבעייתית, בלשון המעטה. היא עקשנית, כעסנית, חסרת שליטה, חיית מסיבות ובעיקר מכורה לאלכוהול וסמים שלא מודה בכך. איכשהו תמיד היא מסתבכת בצרות. היא בודדה בניו יורק, אהוב ליבה עזב אותה ועליה להתמודד לבד עם מותו של פא סולט, אביה המאמץ.

יום אחד בעודה שתויה ומסוממת באה לבקר אותה סטלה ג'קסון, אישה מבוגרת ומרשימה שטוענת שהיא סבתה הביולוגית. היא מסבירה כי טרם מותו פא סולט מצא אותה וביקש ממנה להכיר את נכדתה וכעת היא מוכנה לכך. אולם אלקטרה לא במצב הנכון לזה. היא נמצאת בשפל המדרגה ואף איבדה שליטה על חייה. בעזרתן של העוזרת האדיבה שלה, מריאם, ושל אחותה הבכורה מאיה היא נכנסת למכון גמילה על מנת להשתקם.

לפני שהיא נכנסת לגמילה, מתחילה סטלה לספר לה על ססילי. אמריקאית לבנה ושבורת לב שמגיעה לטייל באפריקה עם הסנדקית הנהנתנית שלה. בקניה, היא מגלה עולם חדש ומופלא של אנשי אדמה, אצולה ישנה שעוד נאחזת בימי תהילתה שחלפו, ילידים המנסים לשרוד ובעלי חיים גדולים ומרשימים. בנוסף לכך, מגלה ססילי שהיא בהריון מגבר שנטש אותה וכעת מאורס לאחרת. על מנת לא להטיל קלון עליה ועל משפחתה היא מתחתנת עם ביל, חוואי אנגלי מופנם וקשוח.

הקשר בין ססילי לאלקטרה הוא קרוב ומפתיע ושווה לקרוא את הספר בשביל לגלות אותו.

דעתי על הספר:

בעיניי "אחות השמש" היה שונה משאר ספרי הסדרה ואהבתי זאת. ריילי, לא חוזרת על עצמה ומצליחה לחדש כל פעם. היא כבר לא באירופה הקלאסית אלא במקום שבעבר נחשב לנידח – קניה, אפריקה.

לדעתי זה הספר הכי חברתי שלה והכי קרוב למציאות שכן הוא עוסק בנושאים הכי בוערים – גזענות, דעות קדומות, התמכרויות ושיוויון חברתי. הכעס שלה על יחס החברה כלפי אנשים שונים שלא הולכים לפי הנורמה (ומה היא בכלל הנורמה?) הוא ניכר.

למרות שלא כל כך התחברתי לאלקטרה שמאוד שונה ממני ומהאופי שלה, חיבבתי אותה וחשבתי שהיא אכן גדולה מהחיים ואמיצה מאוד. למרות הקושי, היא לוקחת את עצמה בידיים ומנסה להחזיר לעצמה שליטה על החיים שלה. אהבתי את החוצפה שלה, את חכמת החיים וגם את העובדה שעמוק בפנים מסתתרת נערה צעירה וטובת לב שמנסה לכבוש את העולם ופשוט הסתבכה בדרך.

מאוד אהבתי את ססילי שבעיניי הייתה הדמות הנשית החזקה ברומן. היא לא מוותרת וממשיכה הלאה ומתפתחת. הקודים החברתיים הנוקשים לא מעניינים אותה והיא עושה מה שנכון וצודק בעיניה. היא צדקנית ומצליחה להגיע רחוק למרות הכאב הרב בליבה.

הספר בחלקו מתרחש באפריקה ובארה"ב שמנסה להבין איך להתייחס לאוכלוסיה השחורה שבקרבה. ריילי מתארת היטב את האווירה הנפיצה והמתוחה ובזכותה למדתי דברים חדשים על התקופה הכה חשובה הזו.

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן