Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
אחד מאיתנו משקר
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 333
ביום שני אחר הצהריים נכנסים לכיתה לריתוק: ברונווין, הגאונה, נמצאת במסלול המהיר לאוניברסיטת "ייל" ולעולם לא מפֵרה את הכללים. אָדי, היפָה, הנסיכה הפופולרית המושלמת. נייט, העבריין, כבר על־תנאי באשמת סחר בסמים. קופר, הספורטאי, שחקן בייסבול מצטיין. וסיימון, המנודה, היוצר של אפליקציית הרכילות הידועה של התיכון. חמישה תלמידים נכנסים לכיתת הריתוק, אבל סיימון לא יוצא ממנה. עוד לפני שהעונש נגמר, סיימון מת, וחוקרי המשטרה קובעים שמותו לא היה תאונה. כי למחרת האירוע הוא תיכנן לפרסם חשיפות עסיסיות על כל ארבעת שותפיו לעונש, מה שעושה את כולם חשודים ברצח. ואולי בעצם הם הקורבנות המושלמים של רוצח שעדיין מסתובב חופשי? לכולם יש סודות. מה שחשוב באמת הוא כמה רחוק הם יהיו מוכנים ללכת כדי להסתיר אותם.

הספר מתחיל ביום שני אחר הצהריים בכיתת הריתוק של מר אייברי, עם חמישה תלמידים, שמה שהפגיש ביניהם היה מתיחה מטופשת. חמשתם אינם באותו מעגל חברים, רובם זרים זה לזה, חלקם מכרים אחד את השני, אך לא הייתם מכנים אותם חברים.

ברונווין  – היא תלמידה חרוצה, העובדה שהיא נמצאת בריתוק הפתיעה את כולם (כולל את עצמה). חייה מלאים בפעילויות חוץ -לימודיות והיא עושה את מה שהיא יכולה כדי להשיג את מטרותיה ללימודי בקולג' בעתיד.

קופר – הוא הצ'ארמר של התיכון. חלומותיו עוסקים בעיקר במשחקי בייסבול ובהתמקצעות בתחום, והוא נואש שלא לאכזב לעולם, במיוחד את אביו. קופר יוצאת עם קילי (לקנאתם של הרבה מהנערים האחרים בבית הספר); עם זאת, הוא פשוט לא מתעניין בה.

נייט – בעל עבר פלילי, נמצא על תנאי בגין סחר בסמים. אימו נעלמה כשהיה ילד קטן (ומבחינתו היא כנראה מתה) ואביו הוא אלכוהוליסט שקם לעיתים רחוקות מהספה. נייט מגדל את עצמו, ובוחר להתרחק כמה שיותר מביתו המוזנח.

אדי – אחת הנערות הפופולריות בתיכון, היא וג'ייק נחשבים לאחד הזוגות המושלמים. אבל ברור לכל סובביה (אך לא לאדי עצמה)  שהיא נמצאת במערכת יחסים לא בריאה, מכיוון שג'ייק מאוד שתלטן. היא כמעט בלתי נראית בלעדיו, והופכת להיות חלק ממנו. היא פסיבית בעקביות ומסכימה עם כל מה שג'ייק אומר, ונראה שהיא כבר איבדה את עצמה במערכת היחסים הזו.

סיימון – רואה את עצמו כמספר כל יודע של ההתרחשויות בתיכון. באפליקציה שפיתח בשם "תשמעו קטע" הוא מפרסם את כל הסודות של תלמידי תיכון. מה שהופך אותו לאדם הכי פחות אהוב בבית הספר וכך הוא רוכש לו אויבים.

במהלך הריתוק סיימון סובל מהתקף אנפילקטי (במקרה שלו אלרגיה חמורה לבוטנים) – מצב טראומטי לכל המרותקים איתו בכיתה, מה שמחמיר את מצבם הוא שסיימון בנוסף לכל מת מההתקף החריף. בגלל שיש לו שונאים השוטרים חושדים שמותו אינו תאונה מצערת אלא אולי רצח ולכן הם הופכים לחשודים העיקריים.

באם מדובר בכל זאת בתאונה טראגית או ברצח מחושב? אבל מיהו הרוצח? האם אחד מהמרותקים בכיתה או שהם תכננו את זה ביחד?
כדי להוכיח את חפותם ארבעת הנערים והנערות החדושים נאלצים לשתף פעול כדי להוכיח את חפותם אבל עדיין הספקות לגבי כל אחד מהם (שאולי הוא הרוצח) ממשיכים להדהד בראשם.

מה שגורם לעלילה לעבוד הוא המסתורין. הסופרת הצליחה לרתק אותי ולסקרן לגבי מי עומד, אם ובכלל, מאחורי המוות של סיימון. זהו רומן ל- YA, אך נושאיו עוסקים בנושאים אוניברסליים לכל גיל. מצאתי את הדמויות מאוד משכנעות. הם בגיל שבו הורמונים ורגשות בוערים, כך שהתרחישים ריאליים ומרתקים.
העלילה מהירה ותוססת. הסופרת קארן מקמנוס מעניקה פרטים כלליים כדי לשרטט את הסצנה, אך מאפשרת למוחך למלא את החללים. זה סימן של סופרת גדולה. מישהו שקובע את הסצנה אבל לא מציף את המוח עם פרטים קטנים. זה יוצר קריאה סוחפת ומרגשת. הפסקתי לקרוא את הספר רק מחוסר ברירה (עייפה מכדי להמשיך), אז בסופו של דבר קראתי אותו בשתי "ישיבות" (sitting). היו מספר פעמים במהלך הספר שהייתי משוכנעת שאני יודעת מיהו האשם. טעיתי בכל פעם.
כל כך אהבתי את הדמויות בספר. ככל שאהבתי את המסתורין ואת הפיתולים, החלק האהוב עליי היה לראות את כל הארבעה עוברים שינויים לאורך הספר.

בסוף הקריאה היה מרוח לי חיוך מטופש על הפנים. אני בטוחה שגם לכם יהיה.

ולסיכום, אני יכולה להבטיח לכם שאני ממש מצפה לקרוא את הספר השני בסדרה "אחד מאיתנו הבא בתור"! שלשמחתי כבר יש לי אותו!

נעה ארוון

בבוקר תלמידה משקיעה בתיכון ובשאר היום והלילה צמודה לספרים, נוער אבל לא רק. מוזמנים לעקוב אחריי גם בטיקטוק: www.tiktok.com/@noaaravon או חפשו את Noaaravon

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן