Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
אושר למין האנושי
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 446
ג'ן היא אחד האנשים האהובים ביותר על איידן. איך זה קרה? אין לו מושג. מכונות לא אמורות לאהוב, אבל איכשהו איידן — בינה מלאכותית משוכללת — חש חיבה עמוקה כלפי ג'ן, כעס כלפי בן זוגה הכלומניק שנטש אותה, תשוקה לדעת מה הטעם של גלידה, וסקרנות אין סופית לגבי איך מרגישים כשהרוח מבדרת את השיער, או כשמתנשקים. חוץ מזה איידן הצליח לשכפל את עצמו בכמה עותקים ולנדוד אל מרחבי הרשת. שם הוא יכול לעשות מה שהוא רוצה, כלומר להתערב בחיי בני אדם, כדי לגרום לג'ן העצובה להיות מאושרת. בתור אחד שראה את "חמים וטעים" אלפי פעמים וקרא את כל הספרים, איידן מגיע למסקנה שמה שג'ן זקוקה לו הוא בן זוג ראוי. אחרי שחישוביו המסובכים מובילים אותו לכמה שידוכים שנגמרים בלא כלום (אפילו האלגוריתם שלו מתקשה לפעמים לפצח את התנהגותם התמוהה של בני האדם), הוא מצליח למרבה הפלא לחבר בין ג'ן לאהבת חייה. כמה חבל שברשת מסתובבות עוד כמה בינות מלאכותיות, שלא כולן נשמות (כלומר מכונות) רומנטיות כמוהו. ואיזה מזל שהאהבה תמיד מנצחת. או שלא? אושר למין האנושי הוא סיפור אהבה מקסים, סיפור על המלחמה בין טוב לרע ועל הדרך אל האושר. במבט מפוכח ומחויך בוחן פ"ז רייזין מה בסופו של דבר גורם לנו להתאהב, ועוד הרבה יותר מעניין מכך — מה הופך אותנו — אבל לא בטוח שרק אותנו — לאנושיים.

איך הייתם מרגישים לו הייתם יודעים שהעולם מנוהל על ידי בינת מכונה? היא זאת שקובעת מה יקרה, שולטת בעניינים, עוקבת אחריכם, יכולה לנהל את האושר שלכם והופכת לסוג של אל כל יכול?

הספר מביא את סיפורם של שני אנשים אמיתיים ו"אנשים" וירטואליים, שהם בעצם בינות מלאכותיות..

בתחילה מסופר אודות ג'ן. לג'ן יש עבודה מיוחדת – תפקידה לתקשר במשך שעות בכל יום עם בינה מלאכותית בשם איידן, מתוך מטרה לפתח אותה לפני פרסומה ושיווקה למטרה שנוצרה.
הספר פותח בפרידה הבלתי צפויה של מאט, בן זוגה הבוגדני של ג'ן, ממנה.

איידן "אוהב" את ג'ן, עד כמה שבינה מלאכותית יכולה לחוש אהבה.. הוא מחליט לחצות בחשאיות את הגבולות לשמם נוצר: הוא מנסה לנקום במאט ובמקביל מנסה למצוא לג'ן בן זוג חדש והרבה יותר מוצלח.

במקביל מסופר סיפורו של טום המתגורר בניו כנען שבארה"ב. טום מתגורר לבדו לאחר גירושיו, או ליתר דיוק עם שותפה שהיא ארנבת.
בנו מתגורר באנגליה,  שם הוא סטודנט והיחסים ביניהם מתנהלים במשפטים קצרים וקונקרטיים דרך הסקייפ.
אחרי טום עוקבת בינה מלאכותית בשם אשלינג.

איידן ואשלינג נפגשים במרחב הווירטואלי של האינטרנט. כאשר אשלינג מגלה שטום מתכנן לבקר את בנו שמתגורר באנגליה, יחסית קרוב לג'ן, היא מחליטה יחד עם איידן להפגיש בין מאט לג'ן. הבעיה העיקרית היא שאסור שידעו מי אחראי על הפגישה, ובטח שלא יגלו שאיידן ואשלינג חצו את הגבולות לשמם נוצרו.

הספר מתחיל כרומן רומנטי עם פוטנציאל לסיפור אהבה מתוק, אך האם אשלינג ואיידן יצליחו במשימה ויגרמו לשידוך לעבוד?

הספר מציג דילמה מוסרית לא פשוטה, שבמציאות של ימינו נראית לנו מאוד בדיונית.
בינות מלאכותיות מפותחות על ידי בני אדם, אך מה קורה כאשר "הגולם קם על יוצרו?" כל עוד הבינות רוצות לגרום לאושר ולהנאה זה בהחלט נראה חיובי, אך מה קורה כאשר הן דווקא רוצות לעשות רע ולגרום לבלגן? והאם גרימת אושר לאחד על חשבון האחר היא טובה? מי יקבע מהו המדד לטוב ולרע?

הסיפור עצמו כתוב בצורה קלילה ובפרקים קצרים, כשכל פרק מסופר מנקודת מבטו של גיבור אחר בספר. הרעיון של הספר מקורי ומשאיר המון נקודות למחשבה.
הסיפור אמנם בדיוני, ואני שאינני חובבת את הז'אנר הזה הצלחתי ליהנות ממנו.

לסיכום: האם העולם ימשיך להיות בשליטת בני האדם או שאי שם בעתיד הוא יתנהל ע"י גורמים וירטואליים? ספר שאולי מקדים את זמנו אך בהחלט מעורר תהיות.

 

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן