Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
אוסף מפיות
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 255
כאם‭ ‬לארבעה‭, ‬חמוטל‭ ‬בילתה‭ ‬בשנים‭ ‬האחרונות‭ ‬במחלקת‭ ‬יולדות‭ ‬יותר‭ ‬מאשר‭ ‬בנסיעות‭ ‬לחו‭"‬ל‭. ‬כמנהלת‭ ‬הכי‭ ‬זוטרה‭ ‬במפעל‭ ‬תרופות‭, ‬יש‭ ‬לה‭ ‬אפס‭ ‬שאיפות‭ ‬לקידום‭. ‬כאספנית‭ ‬מפיות‭, ‬מזמן‭ ‬לא‭ ‬צירפה‭ ‬מפית‭ ‬חדשה‭ ‬לאוסף‭, ‬וכאשתו‭ ‬של‭ ‬יונתן‭, ‬חובב‭ ‬חידות‭ ‬היגיון‭, ‬היא‭ ‬תמיד‭ ‬הגיעה‭ ‬אחרונה‭ ‬לפתרון‭.‬ אבל‭ ‬כל‭ ‬זה‭ ‬עתיד‭ ‬להשתנות‭ ‬כשדווקא‭ ‬היא‭ ‬תישלח‭ ‬ללונדון‭ ‬בתור‭ ‬נציגת‭ ‬מפעל‭ ‬התרופות‭. ‬חמוטל‭, ‬בת‭ ‬ארבעים‭ ‬וקצת‭, ‬אינה‭ ‬יכולה‭ ‬להתכחש‭ ‬למרחק‭ ‬שנוצר‭ ‬בינה‭ ‬לבין‭ ‬בעלה‭, ‬ממש‭ ‬כמו‭ ‬שהיא‭ ‬מתקשה‭ ‬לשכוח‭ ‬שבלונדון‭ ‬מתגורר‭ ‬אהוב‭ ‬נעוריה‭ ‬שזנח‭ ‬אותה‭ ‬לאנחות‭. ‬הנסיעה‭ ‬הלא‭ ‬צפויה‭ ‬בחברת‭ ‬גבר‭ ‬שתקן‭ ‬ומסתורי‭ ‬עומדת‭ ‬לשנות‭ ‬את‭ ‬הכול‭. ‬כי‭ ‬מי‭ ‬שתמיד‭ ‬ניווטה‭ ‬את‭ ‬משפחתה‭ ‬ביד‭ ‬רמה‭ ‬עומדת‭ ‬מול‭ ‬חייה‭ ‬כמו‭ ‬אל‭ ‬מול‭ ‬אחת‭ ‬מחידות‭ ‬ההיגיון‭ ‬של‭ ‬בעלה‭. ‬ובכלל‭ ‬לא‭ ‬בטוח‭ ‬שהיא‭ ‬יודעת‭ ‬את‭ ‬הפתרון‭. ‬ אוסף‭ ‬מפיות‭ ‬הוא‭ ‬רומן‭ ‬על‭ ‬פרשות‭ ‬דרכים‭, ‬על‭ ‬אהבה‭ ‬ומשפחה‭ ‬והחברות‭ ‬הכי‭ ‬טובות‭; ‬על‭ ‬האפשרות‭ ‬לבחור‭ ‬במה‭ ‬שמצחיק‭ ‬אותנו‭ ‬וגורם‭ ‬לנו‭ ‬להרגיש‭ ‬בבית‭ ‬בעולם‭. ‬רומן‭ ‬שנכנס‭ ‬אל‭ ‬הלב‭ ‬ומציע‭ ‬אופטימיות‭ ‬מפוכחת‭ ‬בעולם‭ ‬תזזיתי‭.‬ הדס‭ ‬דושי–וקס‭ ‬הייתה‭ ‬במשך‭ ‬שנים‭ ‬ארוכות‭ ‬מוכרת‭ ‬ספרים‭ ‬ומנהלת‭ ‬חנות‭ ‬ספרים‭. ‬אוסף‭ ‬מפיות‭ ‬הוא‭ ‬הספר‭ ‬הראשון‭ ‬שכתבה‭.‬

חמוטל היא אם לארבעה ילדים שנשואה ליונתן וגרה בכפר פסטורלי בשרון.
היא עובדת מזה 20 שנה במפעל לייצור תרופות בשם קולרטיס כמנהלת מחלקה.
חמוטל עוברת חיבוטי נפש רבים לגבי עבודתה, היא מרגישה שחיקה עמוקה אבל לפחות יש לה תירוץ לברוח מהבית.
כשהרצי, הבוס שלה, "מנחית" עליה טיסה ללונדון לשבועיים מטעם העבודה, היא לוקחת את ההצעה בשתי ידיים ולא חושבת פעמיים.
בבית המצב גם ככה לא מזהיר, היחסים עם יונתן מאד קרירים והם נמצאים בתחילתו של משבר עמוק, חסרה להם ההתרגשות וההתלהבות שהיתה מנת חלקם כשהיו שניהם צעירים ומאוהבים.

הייתי בבית שהקמנו יחד, מוקפת בילדיי, ובכל זאת לא יכולתי לזכור מתי בפעם האחרונה נכנסתי למקום והרגשתי שאני יכולה לנשום בו בקלות וזה באמת הבית שלי. (עמ' 51)

היחסים הרעועים עם יונתן זורקים את חמוטל אחורה בזמן לימים שהיתה מושבניקית פשוטה ומאוהבת בעופר סלוצקי ששבר את לבה שוב ושוב ודאג להתעלל בה נפשית ורגשית.
חמוטל נשענת רבות על נעמי, הדודה האהובה שלה שמבחינתה היא יותר מאם וחייה הם מודל לחיקוי מבחינתה.
החוט המקשר בין כל הדברים והאנשים שנקרים בדרכה של חמוטל זה אוסף המפיות שאספה עוד כילדה ושנעמי הביאה לה מכל מקום שבו שהתה בו בעולם.
בזמן שחמוטל מתכוננת לקראת נסיעתה ללונדון ומתמודדת מול התפרצויות הזעם של יונתן, נפשה נקשרת לאוסי, עמית לעבודה שציוותו אותו לנסוע איתה.
הקשר ביניהם מתחיל ברגל שמאל אבל ככל שהם נפתחים זה לזו, חמוטל מוצאת באוסי חבר ומשענת שחסרים לה ביונתן.
כשהיא מגיעה לארץ זרה, חמוטל נרגשת אבל גם טרודה בענייני העבודה ובעובדה שהיא צריכה לייצג בכבוד את המפעל בו היא עובדת. המחשבות על הבית ונוכחותו של אוסי (שאליו היא נמשכת) ברקע לא מורידים ממנה את רף המתח הנפשי ולכל זה נוסף האלמנט שמושא אהבתה המיתולוגי – עופר סלוצקי בכבודו ובעצמו מתגורר בלונדון, לא רחוק מהמלון בו היא שוהה.

האם תסגור חמוטל את כל הקצוות הפתוחים? האם תמצא את הדרך אל האושר המיוחל?

הספר "אוסף מפיות" הוא ספר מקסים ומרגש, אני בטוחה שבכל אחת מאיתנו יש משהו מחמוטל, אני מאד הזדהתי עם דמותה, בעיקר הזדהתי עם תחושת התקיעות שהיא חשה לאורך כל העלילה, גם מבחינת קריירה וגם השחיקה הקשה שהיא חשה בחיי הנישואין שלה עם יונתן, הסופרת הדס דושי וקס טוותה בעדינות ועם הרבה רגש, עלילה קסומה שנעה בין העבר להווה ומסתירה בחובה הרבה התלבטויות לגבי העתיד, הספר הזה מומלץ ביותר לקריאה.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן