Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
אוסף מפיות
תגיות: ,
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 256
כאם‭ ‬לארבעה‭, ‬חמוטל‭ ‬בילתה‭ ‬בשנים‭ ‬האחרונות‭ ‬במחלקת‭ ‬יולדות‭ ‬יותר‭ ‬מאשר‭ ‬בנסיעות‭ ‬לחו‭"‬ל‭. ‬כמנהלת‭ ‬הכי‭ ‬זוטרה‭ ‬במפעל‭ ‬תרופות‭, ‬יש‭ ‬לה‭ ‬אפס‭ ‬שאיפות‭ ‬לקידום‭. ‬כאספנית‭ ‬מפיות‭, ‬מזמן‭ ‬לא‭ ‬צירפה‭ ‬מפית‭ ‬חדשה‭ ‬לאוסף‭, ‬וכאשתו‭ ‬של‭ ‬יונתן‭, ‬חובב‭ ‬חידות‭ ‬היגיון‭, ‬היא‭ ‬תמיד‭ ‬הגיעה‭ ‬אחרונה‭ ‬לפתרון‭.‬ אבל‭ ‬כל‭ ‬זה‭ ‬עתיד‭ ‬להשתנות‭ ‬כשדווקא‭ ‬היא‭ ‬תישלח‭ ‬ללונדון‭ ‬בתור‭ ‬נציגת‭ ‬מפעל‭ ‬התרופות‭. ‬חמוטל‭, ‬בת‭ ‬ארבעים‭ ‬וקצת‭, ‬אינה‭ ‬יכולה‭ ‬להתכחש‭ ‬למרחק‭ ‬שנוצר‭ ‬בינה‭ ‬לבין‭ ‬בעלה‭, ‬ממש‭ ‬כמו‭ ‬שהיא‭ ‬מתקשה‭ ‬לשכוח‭ ‬שבלונדון‭ ‬מתגורר‭ ‬אהוב‭ ‬נעוריה‭ ‬שזנח‭ ‬אותה‭ ‬לאנחות‭. ‬הנסיעה‭ ‬הלא‭ ‬צפויה‭ ‬בחברת‭ ‬גבר‭ ‬שתקן‭ ‬ומסתורי‭ ‬עומדת‭ ‬לשנות‭ ‬את‭ ‬הכול‭. ‬כי‭ ‬מי‭ ‬שתמיד‭ ‬ניווטה‭ ‬את‭ ‬משפחתה‭ ‬ביד‭ ‬רמה‭ ‬עומדת‭ ‬מול‭ ‬חייה‭ ‬כמו‭ ‬אל‭ ‬מול‭ ‬אחת‭ ‬מחידות‭ ‬ההיגיון‭ ‬של‭ ‬בעלה‭. ‬ובכלל‭ ‬לא‭ ‬בטוח‭ ‬שהיא‭ ‬יודעת‭ ‬את‭ ‬הפתרון‭. ‬ אוסף‭ ‬מפיות‭ ‬הוא‭ ‬רומן‭ ‬על‭ ‬פרשות‭ ‬דרכים‭, ‬על‭ ‬אהבה‭ ‬ומשפחה‭ ‬והחברות‭ ‬הכי‭ ‬טובות‭; ‬על‭ ‬האפשרות‭ ‬לבחור‭ ‬במה‭ ‬שמצחיק‭ ‬אותנו‭ ‬וגורם‭ ‬לנו‭ ‬להרגיש‭ ‬בבית‭ ‬בעולם‭. ‬רומן‭ ‬שנכנס‭ ‬אל‭ ‬הלב‭ ‬ומציע‭ ‬אופטימיות‭ ‬מפוכחת‭ ‬בעולם‭ ‬תזזיתי‭.‬ הדס‭ ‬דושי–וקס‭ ‬הייתה‭ ‬במשך‭ ‬שנים‭ ‬ארוכות‭ ‬מוכרת‭ ‬ספרים‭ ‬ומנהלת‭ ‬חנות‭ ‬ספרים‭. ‬אוסף‭ ‬מפיות‭ ‬הוא‭ ‬הספר‭ ‬הראשון‭ ‬שכתבה‭.‬

זהו ספר עם סיפור מרכזי עצוב, על אהבה נכזבת שמשאירה צלקת, טיפה של אהבה ואוקיינוס של דמעות. בואו נפתח את זה:
כמה אהבות נכזבות אספתי בחיי, גיל טיפש-עשרה התאהבות חד צדדית שמתפוגגת במפח נפש ולכן היה לי קל להזדהות עם הדמות המרכזית שבסיפור של חמוטל, הסיפור מסופר בצורה קלילה וזורמת שקל להתחבר אליו הרגשתי, התרגשתי, כאבתי ובעיקר צחקתי.

חמוטל אם לארבעה ילדים, נשואה (לא כל-כך) באושר ליונתן, חייה חיי שגרה נעים בין משרה בחברת תרופות לבין הבית, שהיא נמצאת באפיסת כוחות תמידית, רגעי האושר והרוגע שלה הם שהיא בעבודה, בעלה יונתן בחור מר, טרחן ומעיק, שרק מתלונן ומטיף מוסר.

האם זה ויתור עצמי, או נוחות ולמה עליה לבטל את עצמה , שמא מה יקרה?

כל התשובות נמצאות באקס המתולוגי שלה, עופר סלוצקי שאהבה אהבת נפש וגם במקרה הזה ביטלה את עצמה, היא תמיד דאגה להיות החברה הקטנה והצייתנית, להיות כזו לא בדיוק עושה את הקשר נכון יותר וחזק יותר, וגם בספר וכמו במציאות זה התפוצץ לחמוטל "בפנים" ועופר משאיר בנפשה הצלקת עמוקה בכך שנעלם והתפוגג יום אחד!

בין השעמום לשגרה היא מקבלת הזדמנות מהעבודה לצאת לשבועיים ללונדון, לקדם פרויקט תערוכה חשוב, הבוס שלה סומך עליה אבל אליה מצטרף אוסי, בחור לא ידידותי בעליל ואתו את צריכה להתחבר, הרע במיעוטו שהיא מבינה שיהיה לה שבועיים של חופש מהבית, היא מקבלת על עצמה את המשימה למרות "הטיפוס" הלא נחמד שמוצמד אליה, העניינים בינה לבין אוסי כמו "ברכבת הרים" פעם למעלה פעם למטה הם הפכים מנוגדים וזה לא הולך להיות פשוט בכלל.

האם יצליחו לגשר על הפערים? 

אוסף מפיותהוא תזכורת לילדות מופלאה וקסומה, שדודתה שנפטרה אספה עבורה בכל מקום בעולם, ולכל מפית וזיכרון קסום משלה, את תיבת המפיות היא מקבלת בירושה כמו "תיבת פנדורה" לרגשות וזיכרונות, שחמוטל פותחת צוהר בליבה ומשתפת את הקוראים, קסם של ממש, כי בנינו למי לא היה אוסף כלשהו בילדותו?

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. הדס דושי וקס

    אין כמוך.
    שמחה שהספר מצליח לגעת בך ומכאן שבעוד ועוד קוראות וקוראים.
    תודה רבה על ההמלצה החמה.
    מילאת את ליבי אושר גדול.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן