Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
אוסישקין 112
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2015
מס' עמודים: 271
חייה של מיכאלה מתפוררים. רגע לפני גרושין, כשהיא אורזת את ביתה הישן של סבתה, מוצאת מיכאלה את המחברת הישנה של חיה ברזילי, מחברת שתשנה את חייה. בעודה מנסה לעשות סדר בסיפורה שלה, היא פוגשת במסגרת עבודתה את נועה ורדי בת העשר, מתמודדת בתוכנית 'ילדים שרים', המחפשת את אביה שעזב אותה לפני שנים. בעוד חייה קורסים סביבה, היא נשאבת לתוך סיפורן של חיה ושל נועה, לחיפוש אחר טבעת היהלומים האבודה שנעלמה בלי להשאיר עקבות ולהבטחה שנתנה לנועה, למצוא את אביה. סיפורה של חיה שהחל ב 1928 והחיפוש אחר אביה של נועה, ילמדו את מיכאלה על האישה שהיא ועל האישה שהיא רוצה להיות. רומן על החיים פה, על אהבה ומשפחה, ועל הבחירות שאנחנו עושות ומובילות אותנו לעצמנו. בהומור ובמתח מספרת שמרית הילל על שלושה סיפורי חיים שמשתלבים זה בזה לסיפור על דורות נשים בארץ הזו והכוח לשנות. שמרית הילל, 37, עיתונאית לשעבר בעולם האישה ומנחת טלוויזיה, מתארת בכישרון רב את התהליך שעוברת כל אחת מאיתנו, בחיפוש אחר ההגשמה וההשלמה. זהו ספרה השלישי. ספריה הקודמים "הריון עם פפיון" ו"קשר יהלום", שאף תורגם לאנגלית, זכו להצלחה רבה. היא מעבירה הרצאות על העצמה ושינוי ברחבי הארץ.

מיכאלה ברזילי היא אשת קריירה שעובדת כסמנכ"לית בערוץ טלוויזיה ואם גאה לדנה בת האחת עשרה, אורי בן השבע ואיתי בן הארבע.
עוד כילדה, הייתה ידועה מיכאלה בעודף מלודרמטיות ונטיה לאבד פרופורציות.
היכולות שלה להיכנס להיסטריה מכל שטות רק התעצמו בבגרותה ולא פלא ששיחה פשוטה עם חברה לעבודה על הגדרת האושר גרמה לה לפקפק בחיי הזוגיות הנצחיים שלה עם בעלה גלעד והנה אף היא, מצטרפת לסטטיסטיקת הגרושים והגרושות.

אני חושבת שאושר הוא השלמה עם החיים שלך. הרעיון שאת חיה במקום שטוב לך, עם אנשים שנחמד לך איתם,  שנותנים לך את המקום המרווח להיות מי שאת.

מיכאלה מנהלת את חייה מ"דד ליין" ל"דד ליין" בחייה המקצועיים והאישיים.
כשהיא מגיעה לארוז את בית סבתה האהובה, חיה, שעוברת לדיור מוגן, שבוע לפני שדירתה נכנסת לפרוייקט של פינוי/בינוי, מרגישה מיכאלה שהיא מאבדת את עצמה בין הארגזים, (אלה שלה ואלה של סבתה).
אריזת ביתה של סבתה מחזיר אותה למחוזות ילדותה ולימים מאושרים וחסרי דאגות.
בעודה עוברת בין החדרים והרהיטים,  מוצאת מיכאלה מחברת ישנה עם סיפור חייה של סבתא חיה.
סבתא חיה מתארת במחברת את חייה ברמת השרון, טרום הקמת מדינת ישראל.
אמה דבורה היתה אישה חזקה ונחושה ומושא הערצה מצד חיה.
הזמנים היו קשים אבל מאד מאושרים בביתם במושבה, ברחוב אוסישקין 112.
חיה החרוצה היתה תלמידה טובה וספורטאית מצטיינת והיא מתארת את סיפור אהבתה הגדולה למיכאל.
מיכאלה נסחפת לתוך עלילת חייה של סבתא חיה ומנסה לדמיין איך היא תמיד התנהגה במצבי לחץ בחייה לעומת סבתה.

ילדותה של חיה עברה עליה בעיקר בעזרה לאמה ואביה. הצורך הקיומי שלה הביא אותה להיות ילדה-אישה. במחשבותיי ניסיתי להיכנס לנעליה של סבתא חיה, למצוא בעצמי את האינטואיציה ואת הנחישות, אבל לא הצלחתי.

מיכאלה יוצאת למסע לגילוי עצמי דרך סיפורי העבר של סבתא חיה וחייה של סבתא מציבים לה מראה מול הפנים וגורמים לה לראשונה בחייה להתמודד עם המציאות ולקחת שליטה על חייה ועל זוגיות של עשרים שנה שהולכת ומתרסקת אל מול עיניה.
לתוך העלילה נכנסת גם דמותה של נועה ורדי בת ה-11, ילדה כישרונית עם קול של זמיר שהגיעה לאולפן כדי להשתתף בתוכנית של כישרונות צעירים בטלוויזיה.
מיכאלה נקשרת אליה ועוזרת לה למצוא את אביה אותו לא ראתה מגיל ארבע וחצי.
המפגש בין שתיהן גורם למיכאלה להרהר ביחסים המעורערים שיש לה עם אבא שלה עוד מילדות ולסגור קצוות פתוחים.

אנשים משתנים, עוברים עליהם דברים, החיים קורים להם ולוקחים אותם לכיוונים שלא ציפו.

מיכאלה תעבור הרבה תלאות עד שתגיע לתובנות שלה עם עצמה לגבי אהבה, סובלנות והכלה (לפעמים כופים עלינו כיוונים שהיינו צריכים למצוא לבד).
בנוסף לכל הצרות, היא גם תקלע לדרמת פשע בגלל טבעת יקרת ערך שנעלמה מביתה של סבתא..העלילה עמוסה בדרמות למכביר עד לסוף המפתיע.
מה יעלה בגורלה של מיכאלה והאם היא תצליח להגיע לאיזון שלו היא מייחלת?

הסופרת שמרית הילל מיטיבה להציג את דמותה של מיכאלה בצורה הומוריסטית למרות הדרמות שמקיפות את חייה (ואם אין דרמות, היא כבר תדאג לייצר אותן).
קראתי את הספר עם חיוך ובהנאה רבה, בהיותי דור רביעי לאמהות היסטריות על גבול החרדתיות הזדהתי מאד עם דמותה של מיכאלה והבנתי בדיוק מה עובר על נפשה הדואבת.
מחכה כבר לקרוא את ספרה הבא של שמרית, אין ספק שהיא נכנסה לרשימת הסופרות האהובות עלי.

החיים מלאים בדרמות, אם ניקח אותם בהומור, יש סיכוי שהם יהפכו לקומדיה.
קריאה מהנה

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן