Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
אומנות הזיוף
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 454
לאהבה ולהונאה יש הרבה מן המשותף.
 הכירו את בנות משפחת גודנייט – משפחה מכובדת שזה דורות רבים מנהלת גלריית אומנות מכובדת. האם, גוון, אוהבת לברוח מהמציאות; הבת הבכורה, איב, סובלת מבעיית אישיות קלה (יש לה שתיים); נאדין, הנכדה, מוכנה ומזומנה ללכת בעקבות בני המשפחה האחרים, ברגע שתמצא עקבות שלא מובילים אל קצה צוק. ואחרונה חביבה – מטילדה, הבת הצעירה, שירשה את הסוד המוסתר במרתף גלריית גודנייט ומוכנה לעשות כמעט הכול כדי לשמור על הסוד הזה, כולל לפרוץ לבית באישון לילה כדי להשיב לידיה את עברה. בסכנה יש משהו משכר. הכירו את בני משפחת דמפסי, או לפחות את דייבי, נוכל ששב למוטב בדיוק כשמנהל הכספים שלו רוקן אותו מכל כספו והעביר את השלל באבירות לידי קליאה לואיס, הסוציופתית הכי יפה שאיתה שכב דייבי אי־פעם. דייבי רוצה את כספו בחזרה, אבל בעיקר יעשה הכול כדי שקליאה לא תנצח, כולל לפרוץ לביתה באישון לילה כדי להשיב לידיו את עתידו. ולמי שיודע להתמודד איתה – היא בהחלט משתלמת.
 אחרי מפגש מפתיע בתוך ארון, טילדה ודייבי מחליטים בלית ברירה לשתף פעולה במאבק בקליאה, באספני אומנות חשדניים, ביורש ממורמר ובמתנקש משועמם, ומתמודדים במקביל עם כלב תחש תימהוני, עם תיבת תקליטים שתקועה בשנות השישים, עם סקס מפוקפק ועם ההבנה הגוברת שלא יוכלו להתכחש לאנשים שנועדו להיות… ולאנשים שנולדו לאהוב. אומנות הזיוף, ספרה של ג'ניפר קרוזי, סופרת רבי־המכר של הניו יורק טיימס, הוא קומדיה רומנטית מלבבת שמציגה, בליווי פס־קול נפלא, גלריה של דמויות ססגוניות, כובשות לב, שמזייפות פן כזה או אחר בחייהן.

"אומנות הזיוף" הוא קומדיה רומנטית קלילה העוסקת במשפחת גודנייט. מדובר במשפחה מוזרה ומשעשעת שבבעלותה גלריית אומנות. האם האלמנה היא גוון שמנהלת את הגלריה אבל מעדיפה לפתור תשבצים כל היום, ולה 2 בנות: איב שהתגרשה מאנדרו כי גילה שהוא הומו ולהם בת מתבגרת ופיקחית בשם נאדין. איב מנהלת חיים כפולים ומתחזקת דמות שהיא מעין האלטר אגו שלה עצמה בשם לואיז. הבת השנייה היא טילדה. רווקה, שנונה, חדה ופיקחית. היא מתפרנסת מלהעתיק ציורים מפורסמים (למשל חמניות של ואן גוך) על קירות. היא בעלת כשרון ציור אך גם כשרון לזיוף יצירות אומנות.

דייבי הוא נוכל צעיר ובעל חוש צדק לא ברור. הוא שנון, כובש, שובב ובעל חושים מפותחים. יום אחד הוא מגלה כי קליאה, אחת האקסיות שלו גנבה ממנו 3 מיליון דולר, שמלכתחילה הוא גנב אותם ממנה. הוא מחליט לצאת ולהשיג אותם בחזרה בכל מחיר.

בעבר ציירה טילדה 6 ציורים תחת השם סקרלט הודג' ואילו אביה מכר אותם בטענה שהם נוצרו על ידי ציירת מפורסמת ומסתורית. שנים לאחר מותו של אביה היא מחליטה להשיב לחיקה את ששת הציורים על מנת שלא יתגלה שמדובר במעשה מרמה. הציור הראשון, כך היא מגלה, נמצא בביתו של המאהב של קליאה.

כך למעשה המפגש בין טילדה לדייבי הוא בלתי נמנע. הם נפגשים באחוזה של קליאה באותו לילה, שניהם בכוונה לקחת משם את מה, שלטענתם, שייך להם. המפגש ביניהם מוליד קומדיית טעויות גדולה ויחסי אהבה שנאה גדולים אף יותר.

דעתי על הספר:

המון זמן לא קראתי ספר כמו "אומנות הזיוף" המעניק לקורא חוויה שלמה ואיכותית של קריאה. לספר מצורף פלייליסט של השירים המוזכרים בו. כך שכל פעם שמצוין שיר בעלילה (וזה קורה די הרבה) אפשר באותו רגע לשמוע אותו, להזדהות עם הדמות ולהבין אותה טוב יותר. בנוסף, כתיבתה של ג'ניפר קריזי כל כך חיה, תוססת ויומיומית שממש ניתן לראות את ההתרחשות קורית לנו מול העיניים. כמו בסרט טוב.

יש גם רבדים עמוקים ברומן הקשורים במסכות, זיוף, מה אמת ומה שקר. למשל כמעט כל דמות בעלילה עוטה מסכה ומסתירה סוד. המוטיב העיקרי בעלילה הוא זיוף: זיוף יצירות אומנות, זיוף של רגשות ובני אדם מזויפים שהם לא רק מי שהם אומרים שהם. קצת היה לי קשה בהתחלה לעקוב אחרי כל הדמויות מפני שיש הרבה מהן יחסית וגם מפני שלחלקן יש יותר מזהות אחת.

הכריכה של הספר היא אחת היפות והמוצלחות שאני מכירה. אהבתי בעיקר שהיא בעלת משמעות ולא סתם כריכה גנרית. כלומר, כל פרט המוצג בה הוא חלק מעלילת הרומן.

"אומנות הזיוף" הוא בין הספרים הטובים שקראתי לאחרונה. כמעט ולא מצאתי בו דופי. נהניתי לקרוא אותו. אהבתי את הדמויות ואת העלילה ויותר מכך, את ההומור הייחודי והחוויה שהוא העניק לי. מומלץ בחום!

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן