Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
אולי כדאי לך לדבר עם מישהו
תגית:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 464
לורי גוטליב היא פסיכולוגית. יש לה קליניקה בלוס אנג'לס. יום אחד פוקד אותה משבר אישי ועולמה נחרב. כדי לטפל בעצמה היא נוחתת בחדרו של וֶנדֶל, פסיכולוג מוזר ומנוסה, שעם הקרחת שלו, בסוודר ומכנסי חאקי, נראה כאילו יצא מסוכנות לליהוק מטפלים. זהו, שלא. בזמן שגוטליב חוקרת את חייהם הפרטיים של המטופלים שלה – מפיק הוליוודי שקוע בעצמו, כלה צעירה שסובלת ממחלה סופנית, פנסיונרית שמאיימת לשים קץ לחייה, צעירה שמתחברת עם הגברים הלא נכונים – היא מגלה שהשאלות שהם מתמודדים איתן דומות להפליא לשאלות שגם היא מתמודדת איתן בעזרתו של ונדל. בשילוב נפלא של חוכמה והומור, גוטליב מזמינה אותנו להיכנס לעולמם של המטפל והמטופל גם יחד. היא בוחנת את האמיתות והבדיות שאנו מספרים לעצמנו ולאחרים, בעודנו מהלכים על חבל דק בין אהבה ותשוקה, משמעות ומוות, אשמה וגאולה, אימה ואומץ, תקווה ושינוי. אולי כדאי לך לדבר עם מישהו הוא ספר מהפכני בגילוי הלב שבו, הזמנה למסע אישי לנבכי הנפש. הוא מעניק לקוראיו מתנה נדירה: תשובה חושפנית ונועזת על השאלה 'מה זה להיות אנושי'. לורי גוטליב היא פסיכותרפיסטית, סופרת של רבי־מכר, כותבת בקביעות ל"ניו יורק טיימס" ובעלת טור עצות ארצי, מרצה ב־TED, מכהנת בוועדה המייעצת לארגון Bring Change to Mind ומופיעה במגוון תוכניות אירוח בערוצי הטלוויזיה השונים.

כולנו מדמיינים את הפסיכולוגים שלנו (או לפחות רק אני) בשני מצבים, או אנשים עם חיים מושלמים ובלי שום בעיה, שיש להם גם בית מתוקתק, גם ילדים חמודים שמקשיבים, וגם בעל\אישה אוהבים שחיים בהרמוניה. המצב השני הוא מצב קצת יותר קטסטרופלי, בו נדמיין את הפסיכולוג שלנו בתור אדם בודד וגלמוד, שלא הצליח לו בחיים ולכן הוא מנסה לתקן אחרים, אולי יש עוד כמה מצבי ביניים, אבל בתור מטופלים אנחנו אוהבים לראות את המציאות בשחור או לבן, כלומר- הכול או כלום. לורי גוטליב, כותבת הספר, והגיבורה הראשית שלו, היא פסיכולוגית מזן קצת אחר. החיים שלה עברו כמה תהפוכות, היא החליפה מקצועות, והיא מגדלת את הבן שלה לבד, ועכשיו עוד נפל עליה איזה משבר אישי, אבל איכשהו החיים שלה הם כן בסדר, הם לא מושלמים, אבל הם לא קטסטרופה אחת גדולה. ובכל זאת, זה הרגע שבו לורי מרגישה שהיא צריכה לעבור מספת המטפל לספת המטופל, וכאן בדיוק מתחילה העלילה שלנו.

בספר, לורי מספרת לנו על כמה מטופלים שלה ועליה כמטופלת, היא מתארת לנו את מהלך הטיפולים, את העליות והירידות שיש, היא מסבירה לנו מושגים מעולם הטיפול, והיא מתארת את ההדרכות שהיא מקבלת, וגם את המעבר החד בין להיות מטפל למטופל. לי הספר הזה בא בדיוק בזמן, כחלק מהלימודים שלי (תודו שהתגעגעתם לשמוע עליהם) אני לומדת גם קידום נוער, שזה למעשה חינוך בלתי פורמלי, ובעבודה המעשית שלי אני מתעסקת בטיפול בנערות בסיכון או נערות שנמצאות במדרון החלקלק לשם, כך שנושא הטיפול קרוב לליבי, ומצאתי בספר הזה נקודות חשוב לטיפול או נקודות אור שעלו לי פתאום בזכות הקריאה בספר.

הספר עצמו הוא לא ממש ספר עיון, אבל גם לא ממש ספר פרוזה רגיל, יש בו משני הסוגים, וזה אחד הדברים שהופכים אותו למיוחד. מצאתי את עצמי במהלך קריאת הספר, מתקשה להתרכז לעיתים, ולכן לקחתי לי הפסקות קריאה בספר, וזלגתי בינתיים לספרים אחרים, ולמרות העצירות, חיכיתי לחזור לקרוא בספר, כי יש בו משהו משמח, שלעיתים מגמד את הבעיות שלנו ביחס לבעיות של האחרים.

הספר מחולק ל-4 חלקים, מה שנותן איזו הפוגה קטנה ואוויר לנשימה, והוא מחולק גם לפרקים שרובם באורך נורמלי, כלומר לא קצרים מידי אבל גם לא ארוכים מידי, בין סיום פרק אחד לאחר לא תמיד מצאתי קשר, אבל הקריאה עצמה הייתה מעניינת, וכמו שכבר אמרתי, הצלחתי בין הקריאה המהנה גם ללמוד, מצאתי גם המון קטעים מצחיקים בספר שלגמרי הוסיפו לאווירה. הספר מתאים למטפלים ומטופלים כאחד, אבל גם למי שרוצה לקבל הצצה חטופה לעולם הטיפול, ולעולמו של המטפל.

שורה תחתונה: אולי כדאי לכם לדבר עם מישהו!

רעות אסתר פנקוס

לומדת חינוך, עובדת בסטימצקי ומכורה לריח של ספרים וגם לקריאה בהם.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן