Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
אולי בכל זאת
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2016
מס' עמודים: 543
בסאגה המשתרעת על פני שבעים שנה (1880-1950) פורשת המחברת את קורותיה של משפחה יהודית באירופה לאורך כמה דורות, ומתארת בהרחבה ובאמינות רבה את חיי המשפחה החל משלהי ימי הקיסרות האוסטרו-הונגרית בעיירה קטנה בצ'כוסלובקיה, דרך תלאותיה בהונגריה בשנות המלחמה ועד העלייה לארץ ישראל. בתנופה רבה, בצבעים עזים ובאמפתיה מתוארים חיי המשפחה. במרכז העלילה ניצבת דמותה המופתית של סבתא פרידה (1909-2013). מלאכת תיעוד רבה שנעשתה על ידי המחברת נהייתה ליצירה ספרותית קולחת הסוחפת את הקורא. עמיקם יסעור מנחה קבוצות וערבי ספרות

צ'כוסלובקיה שנת  1932.
פרידה שפיצר היא בחורה יהודיה נאה בת 23 שחיה עם משפחתה בפרייביצה, עיירה קטנה ומנומנמת בצ'כוסלובקיה.
העלילה נפתחת באביב של אותה שנה, באותו הזמן החלו תחרויות ברחבי אירופה כדי להתכונן למכביה הבאה.
בתחנת הרכבת המקומית פוגשת פרידה את בנדי, בחור הונגרי צעיר שהגיע עם חבריו לעיר בשביל התחרויות.
בנדי שאינו דובר צ'יכית נעזר בפרידה שדוברת הונגרית והיא מזמינה אותו להתארח בביתה ולבלות עם משפחתה, מהר מאד נקשרת נפשו של בנדי בנפשה של פרידה טובת הלב.
פרידה ובנדי נאלצים להפרד לאחר שחגיגות הספורט מסתיימות וכל אחד מהם חוזר לשגרה שלו, פרידה לעבודתה כתופרת ובנדי חוזר ללימודי החייטות שלו אך הגעגועים שלהם קשים.

החיים נמשכו כמו תמיד וכרגיל,  יום רדף יום.  כלפי חוץ שגרה, אך בפנים, בתוך תוכי נפשה נצרבה פרידה מגעגועים. (עמ' 72)

פרידה ובנדי מנהלים קשר מכתבים שנימשך שנתיים, מכשולים רבים עומדים בדרכם מעבר למרחק הגאוגרפי.
אמו של בנדי שנודעה תמיד כאשה קשה ודעתנית לא אהבה כלל וכלל את הקשרים בין בנה לבין הנערה מצ'כוסלובקיה ועשתה הכל כדי להפריד ביניהם אך הקשר רק התחזק.
בשנת 1935 נישאו השניים ועברו להתגורר בבית סבתו של בנדי בבנסקה בסטריצה.
נולד להם בן מתוק בשם טיבי וחייהם נעו על מי מנוחות עד שנפתולי החיים גלגלו אותם בחזרה לצ'כסלובקיה אבל גם שם הם לא רוו נחת לאחר שבשנת 1939 רוחות מלחמה נשבו באוויר כאשר היטלר החל להשתלט על מזרח אירופה בצעדי ענק.

אט אט החלה עניבת החנק להתהדק סביב צווארה של צ'כוסלובקיה, שהיתה עד אז מדינה דמוקרטית ועצמאית.  היטלר החל בכיבוש האכזרי, והיה זה כמו נורתה יריית הפתיחה למדינות האזור לפעול, כי הרשות נתונה. (עמ' 236)

לאחר שבנדי מקבל צו גיוס כדי לעזור לצבא ההונגרי במלחמה נגד גרמניה, נאלצים פרידה ובנדי לשוב לבודפשט עם בנם הקטן ומנגד אחיותיה של פרידה יחד עם בני זוגם עוברים מסע לא פשוט כדי לברוח לפלשתינה לפני שהמלחמה תגיע גם לצ'כוסלובקיה.
בנדי מתגייס לצבא ופרידה נותרת לבדה ומגדלת את טיבי בעוני נורא, נלחמת כל יום שעובר לשרוד ולטפל בבנה במסירות ובאדיקות. כשהמלחמה מגיעה גם לפתחה של בודפשט החלטות הרות גורל צריכות להיעשות ופרידה שנותרת בודדה במערכה מכיוון שעקבותיו של בנדי נעלמות באפילה, צריכה לדאוג לחייה שלה ושל בנה בכל מחיר.

הכל היה למערבולת סוחפת, ובתוכה אבדו האנושיות, הרחמים והחמלה. את מקומם תפסו אכזריות חייתית, רוע ויצרים אפלים, שהגיחו ושינו את צלם בני האנוש והפכו אותם לבוראי השטן. (עמ' 422)

האם יפגשו פרידה ובנדי לאחר סיום המלחמה ומה יעלה בגורל שאר בני המשפחה?
העלילה מתארת את חייה של פרידה וכל הסובבים אותה, אחיה ואחיותיה היפות, הוריה ואמה אנה שהיתה אישה חזקה ומיוחדת.
הרבה זמן לא קראתי ספר כל כך מטלטל ומרגש, התאהבתי בפרידה: אישה טובה, חזקה ואמיצת לב שמוכנה לעשות הכל כדי לשרוד ולהיות אם ראויה לבנה טיבי, "אשת חיל מי ימצא", אין ספק שהמשפט הזה נכתב על נשים כמוה.
ענת גרי-לקריף היא סופרת, משוררת ושדרנית רדיו לשעבר. הספר "אולי בכל זאת" מבוסס על חייה של סבתה האהובה פרידה גרו' שנפטרה בשנת 2013 בגיל המכובד 104…מומלץ בחום.

קריאה מהנה

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן