Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
אהבת חורף
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 305
אהבה יכולה להפתיע גם את מי שהתרגל להיות לבד, למלא חלל שאפילו לא הורגש שהיה ולחמם לבבות שקפאו ברבות השנים.  מחברת רב-המכר הבינלאומי "בית הרוחות" בסיפור סוחף על רומנטיקה מאוחרת, ידידות וחמלה, שמתרחש בברוקלין של ימינו, אבל עובר דרך גואטמלה ומגיע עד צ'ילה וברזיל של שנות השבעים.  תאונת דרכים אחת, שלושה אנשים שונים בתכלית וסיפוריהם שמשתרגים זה בזה: לוסיה מָראס, צ'יליאנית בשנות השישים לחייה שמלמדת בניו יורק כמרצה אורחת ומתגעגעת לצחוק בספרדית; הבוס שלה, ריצ'רד באומסטר, איש אקדמיה אדיש וסגפן שמעורר את סקרנותה; ואוולין אורטגה, מהגרת לא חוקית שהסתבכה בתקרית שלא מצאה דרך לצאת ממנה ונאלצת לפנות לעזרת השניים. כל אחד נושא על כתפיו משא כבד, וכל אחד מהם זקוק למישהו שיעזור לו לשאת את המטען. באהבת חורף השלושה מסתחררים בהרפתקה קיצונית, שבמהלכה עולות שאלות הנוגעות בזכויות פליטים, בביטחון אישי, באחריות כלפי הסביבה ובסיכוייה של אהבה לא צפויה לעורר מחדש לחיים. איזבל איינדה, מחברת רבי-המכר "בית הרוחות", "המאהב החשאי" ועוד, זכתה בהצלחה ובפרסים רבים. איינדה נאלצה לברוח מצ'ילה לאחר עלייתו של פינושה לשלטון, והיא מרבה לכתוב על מאבקים היסטוריים ופוליטיים הקשורים למולדתה. היא מתגוררת כיום בקליפורניה.

תכירו את אוולין אורטגה מגווטמאלה, הוריה התאדו כשעוד היתה ילדה קטנה והיא גרה אצל סבתה יחד עם אחיה. הפרנסה לא ממש היתה בנמצא וסבתה פרנסה אותם בדוחק, היו להם חיים לא פשוטים והם היו צריכים לעמוד בכל הפיתויים מסביב. הפיתוי להגרר לאלימות, לעסוק בסמים, לנשור מהלימודים ולהסתבך עם אנשים מפוקפקים. טראומה שחוותה בגיל חמש עשרה השאירה אותה מגמגמת ומזועזעת.

תכירו גם את לוסיה מארס, צ'ליאנית בשנות השישים לחייה שיצאה להרפתקאה משלה כשהגיעה לארצות הברית לזמן מוגבל כמרצה אורחת באוניברסיטה בניו יורק. לא היה לה שם אף אחד מלבד ביתה שגרה בעיר אחרת. אולי תוכל לראות אותה יותר…

ריצ'ארד באומסטר, גם הוא היה איש אקדמיה שהשכיר לה את המרתף בבית הדירות שלו. כמה שהוא היה מסוגר בתוך עצמו, כמה שלוסיה רצתה להכיר אותו. הוא היה איש בודד שחי עם ארבעה חתולים בביתו, איש שחי לבדו כל השנים בלי אישה וילדים. אין ספק שהבדידות עשתה את שלה במי שהוא ומצד שני גרמה לו לרצות בתוך תוכו חום ואהבה.

שלושה אנשים שונים שמקרה אחד מקשר בניהם. יום אחד במהלך סערה קשה שפקדה את ניו יורק, החתול של ריצ'ארד היה במצב קשה והוא נאלץ לפנות אותו לוטרינר. בדרך לשם ככול הנראה בשל השלג החלק התנגשה בו מכונית, מכונית שנהגה בה אוולין. ריצ'ארד מיהר לפנות את החתול ולכן השאיר לה כרטיס ביקור עם הפרטים שלו עבור הביטוח. לא היה לו מושג שאחרי כמה שעות היא תופיע על סף דלתו.
מאחר ולא דיברה אנגלית, הוא קרא ללוסיה לתרגם לו את דבריה והשאר הפך להיסטוריה.

דרך התאונה המקרית הזאת הקורא יוצא למסע בזמן דרך חייהם של הדמויות ודרך העבר שלהם. הקורא מטייל בכפרים בגווטמאלה, באורחות החיים, בהיסטוריה של אז ובכל מה שעיצב את הדמויות למה שהן היום. החיבור לדמויות חשוב לי מאוד, חשוב לי לקרוא על העבר שלהן ועל איך שגדלו והתפתחו אבל פה למרות זאת לא הצלחתי להתחבר לאף דמות.

הרעיון של הספר יכול להיות פוטנציאל לספר מעולה אבל לדעתי פוטנציאל שלא מומש. אחרי התחלה מוצלחת של הספר, כבר בשליש השני התקשתי עם הספר ולא נשאבתי פנימה, כל הזמן חיכיתי שמשהו טוב יקרה.
הרגשתי שהסופרת מרחיבה על העבר יתר על המידה והעדפתי לקרוא יותר על מה שקורה בהווה.

הקריאה כמובן לבחירתכם!

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן