Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
אהבת חורף
קטגוריה:
תגית:
סוגה:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 303
אהבה יכולה להפתיע גם את מי שהתרגל להיות לבד, למלא חלל שאפילו לא הורגש שהיה ולחמם לבבות שקפאו ברבות השנים.  מחברת רב-המכר הבינלאומי "בית הרוחות" בסיפור סוחף על רומנטיקה מאוחרת, ידידות וחמלה, שמתרחש בברוקלין של ימינו, אבל עובר דרך גואטמלה ומגיע עד צ'ילה וברזיל של שנות השבעים.  תאונת דרכים אחת, שלושה אנשים שונים בתכלית וסיפוריהם שמשתרגים זה בזה: לוסיה מָראס, צ'יליאנית בשנות השישים לחייה שמלמדת בניו יורק כמרצה אורחת ומתגעגעת לצחוק בספרדית; הבוס שלה, ריצ'רד באומסטר, איש אקדמיה אדיש וסגפן שמעורר את סקרנותה; ואוולין אורטגה, מהגרת לא חוקית שהסתבכה בתקרית שלא מצאה דרך לצאת ממנה ונאלצת לפנות לעזרת השניים. כל אחד נושא על כתפיו משא כבד, וכל אחד מהם זקוק למישהו שיעזור לו לשאת את המטען. באהבת חורף השלושה מסתחררים בהרפתקה קיצונית, שבמהלכה עולות שאלות הנוגעות בזכויות פליטים, בביטחון אישי, באחריות כלפי הסביבה ובסיכוייה של אהבה לא צפויה לעורר מחדש לחיים. איזבל איינדה, מחברת רבי-המכר "בית הרוחות", "המאהב החשאי" ועוד, זכתה בהצלחה ובפרסים רבים. איינדה נאלצה לברוח מצ'ילה לאחר עלייתו של פינושה לשלטון, והיא מרבה לכתוב על מאבקים היסטוריים ופוליטיים הקשורים למולדתה. היא מתגוררת כיום בקליפורניה.

אהבת חורף

בזמנים כתיקונם, היה ריצ'ארד באומסטר, מרצה באוניברסיטה וכותב מאמרים פוליטיים, יושב לבד בדירתו אשר בבניין הדירות שבבעלותו ומטפל בחתוליו. כבר שנים מתגורר הוא בגפו ללא אישה וילדים. אחד החתולים חלה והוא נדרש להביאו לווטרינר תורן. מזג האוויר היה סגרירי, קפוא ומושלג. אנשים הוזהרו מעל גלי האתר לבל יצאו מביתם. בצאתו מהווטרינר התנגש במכונית בה נהגה בחורה צעירה מאד ורזה. מכיוון שמיהר לביתו השאיר לה כרטיס ביקור עם פרטיו עבור הביטוח.

דבר לא הכינו כי באישון אותו לילה תתייצב אוולין ללא אומר בפתח ביתו, רועדת ומפוחדת. הוא מכניס אותה לביתו אולם אינו מצליח לדובב אותה. הוא מחליט לקרוא לעזרה לאחת הדיירות בבניין- לוסיה מארס. לוסיה , אישה גרושה בשנות השישים לחייה מתגוררת אף היא לבדה עם כלב הצ'יוואווה שלה. מוצאה מצ'ילה ויש לה בת בשם דניאלה. מרצה אורחת באוניברסיטה בניו יורק. ריצארד מצא חן בעיניה. באותו לילה סגרירי ומושלג כשהיא מנסה להתחמם ע"י תבשיל צ'יליאני חם סמיך וטוב, היא מקבלת שיחת טלפון מריצארד להגיע לדירתו דחוף.

השניים מנסים לדובב את אוולין . לוסיה מנסה לדבר עמה בספרדית, אז מתחילה אוולין לומר מס' מילים לא  ברורות. הם מבינים די מהר כי היא לקחה את מכונית מעסיקה ללא רשות ומפחדת לחזור לבית מעסיקיה. יתרה מכך, ככל הנראה היא שוהה בלתי חוקית ואם יערבו משטרה, עלולים לגרשה. הם מחליטים לישון על העניין לילה בדירתו של ריצ'ארד ולקום בבוקר מפוכחים . דבר לא הכינם באשמורת הבוקר לגילוי המסתתר בתא מטען המכונית. גילוי זה מטלטל את חייהם ומוביל אותם למסע משותף רווי הרפתקאות לא פחות ממסוכנות. דרך המסע, נחשף סיפורה הקשה של אוולין, ילידת גואטמלה , אשר גדלה בילדותה אצל סבתה ועברה תלאות קשות עד שהגיעה לארץ המובטחת. מי היו מעסיקיה?

לצד העלילה הראשית, מסופרים סיפורים אישיים וכואבים על אורח החיים של הפליטים מגואטמלה, זכויותיהן ולא תאמינו גם סיפור אהבה. הסופרת איזבל איינדה נאלצה לברוח גם היא מצ'ילה ומרבה לכתוב על מאבקים היסטוריים הקשורים למולדתה. ספר החולק עבר עם הווה. מעניין . היו קטעים ארוכים מן העבר שאפשר היה לקצר ולהתמקד יותר בהווה. תיהנו.

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לאחד עשר נכדים (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן