Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
אהבת חורף
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 305
אהבה יכולה להפתיע גם את מי שהתרגל להיות לבד, למלא חלל שאפילו לא הורגש שהיה ולחמם לבבות שקפאו ברבות השנים.  מחברת רב-המכר הבינלאומי "בית הרוחות" בסיפור סוחף על רומנטיקה מאוחרת, ידידות וחמלה, שמתרחש בברוקלין של ימינו, אבל עובר דרך גואטמלה ומגיע עד צ'ילה וברזיל של שנות השבעים.  תאונת דרכים אחת, שלושה אנשים שונים בתכלית וסיפוריהם שמשתרגים זה בזה: לוסיה מָראס, צ'יליאנית בשנות השישים לחייה שמלמדת בניו יורק כמרצה אורחת ומתגעגעת לצחוק בספרדית; הבוס שלה, ריצ'רד באומסטר, איש אקדמיה אדיש וסגפן שמעורר את סקרנותה; ואוולין אורטגה, מהגרת לא חוקית שהסתבכה בתקרית שלא מצאה דרך לצאת ממנה ונאלצת לפנות לעזרת השניים. כל אחד נושא על כתפיו משא כבד, וכל אחד מהם זקוק למישהו שיעזור לו לשאת את המטען. באהבת חורף השלושה מסתחררים בהרפתקה קיצונית, שבמהלכה עולות שאלות הנוגעות בזכויות פליטים, בביטחון אישי, באחריות כלפי הסביבה ובסיכוייה של אהבה לא צפויה לעורר מחדש לחיים. איזבל איינדה, מחברת רבי-המכר "בית הרוחות", "המאהב החשאי" ועוד, זכתה בהצלחה ובפרסים רבים. איינדה נאלצה לברוח מצ'ילה לאחר עלייתו של פינושה לשלטון, והיא מרבה לכתוב על מאבקים היסטוריים ופוליטיים הקשורים למולדתה. היא מתגוררת כיום בקליפורניה.

"אהבת חורף" מתרחש בניו-יורק ועוסק ב-3 דמויות מרכזיות ובקשר שנוצר ביניהן:

לוסיה מראס היא אישה בשנות ה-60 לחייה, מרצה אורחת באוניברסיטת ברוקלין. היא הגיעה מצ'ילה ובארה"ב אין לה אף אחד מלבד בתה דניאלה שבכלל מתגוררת במיאמי, ושהלוואי והייתה רואה אותה יותר.

רי'צארד באומסטר הוא הבוס שלה וזה שלמעשה הזמין אותה לשמש כמרצה באוניברסיטה בה הוא עובד. הוא גם הבעלים של הדירה בה היא מתגוררת באופן זמני. ריצ'ארד הוא איש בוגר, לחוץ, היפוכונדר שסובל משלל תסמינים ומכאובים ובעיקר אדם בודד שחי עם 4 חתולים בדירה קטנה.

אם לוסיה, בעלת הדם הצ'יליאני החם, חשבה שיתפתח ביניהם רומן לוהט היא טעתה. ריצ'ארד לא ממש יודע כיצד לבטא את רגשותיו והיא מצידה חושבת שאין לו כאלה כלפיה.

אוולין אורטגה היא נערה צעירה ומגמגמת, מהגרת לא חוקית מגוואטמלה שעובדת כמטפלת לילד נכה. היא הגיעה לארה"ב אחרי חיים קשים ודלים במדינה ענייה ובדרך לא דרך. יום אחד רכב היוקרה בו היא נוסעת מתנגש ברכבו של ריצ'ארד. הוא מציע לה עזרה בלי להכיר אותה ובלי שיהיה לו מושג לאיזו תסבוכת היא תכניס אותו. כזו שתדרוש את מעורבותה של לוסיה, תגרום להם להרהר כל אחד בעברו הכואב ותשנה את חייהם.

דעתי על הספר:

כשקראתי את שם הספר והתקציר הייתי בטוחה שמדובר ברומן רומנטי, והאמת ש"אהבת חורף" רחוק מלהיות כזה. הוא שונה מאוד ממה שציפיתי שיהיה. הוא איטי ולקח לי המון זמן להיכנס אליו ולהתחבר לעלילה ולדמויות. דווקא בחלק השני, שבו העניינים קצת יותר התקדמו, התעניינתי יותר.

הפרקים נעים בין זמנים ומקומות שונים שכן הסופרת מתארת על עברן של הדמויות. היא מתארת אירועים היסטוריים ואישיים באריכות, לפעמים יותר מדי. עד שחשבתי שהגיע אירוע עצוב ומכונן בחיי הדמות, בא אחד אחר שטרף את הקלפים. זה עזר לי להבין את הדמויות ולהתחבר אליהן, בעיקר ללוסיה שמצאה חן בעיניי יותר מכולם. למרות זאת פירוט היתר של העבר גרע מסיפור המסגרת והותיר אותו בשלב מסוים בשוליים.

כתיבתה של איינדה מעולה. לדוגמה, כשהיא תיארה את החורף הקפוא של ארה"ב, ממש הרגשתי אותו חודר לעצמותיי. היא גם הוסיפה ביקורת פוליטית על המתרחש במדינות דרום אמריקה ועל אופן ההגירה לארה"ב.

"אהבת חורף" היה שונה מאוד ממה שציפיתי אבל בגלל עיסוקו בנושאים כמו בדידות, חמלה וחסד גרם לי לעניין.

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן