Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
אהבה וזעם
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 298
כבר מגיל צעיר הוכשרה סֶרינה היפהפייה להיות גְרַציה, כלומר בת לוויה זוהרת ליורש, בנו של שליט וִירידיה. מעמד של גרציה יבטיח לסרינה חיים נוחים בארמון מפואר, אך חשוב לא פחות – נוֹמי, אחותה המרדנית, המתקשה לקבל את ההגבלות המוטלות על נשות המדינה, תוכל להתלוות אליה כמשרתת אישית ולהתרחק מצרות. אבל כאשר האחיות מגיעות לארמון, דווקא נומי היא זו שמושכת את תשומת ליבו של היורש. ואילו כאשר סודה המסוכן של סרינה מתגלה, היא נושאת באשמה וגורלן של השתיים נגזר. כעת כל אחת מהן לכודה בחיים שלא ציפתה להם: נומי נאלצת להסתגל לחיי הזוהר בארמון, ולפלס את דרכה בין היורש לאחיו ובין התככים והבגידות המסתתרים מאחורי כל פינה. ואילו סרינה, שמוצאת את עצמה על אי מבודד ושמור היטב יחד עם פושעות אחרות, חייבת להיפטר מגינוני החן ולהסתגל במהירות לחיי עמל ולחימה. אמנם ההתמודדויות שנכפות על האחיות מחשלות את רוחן, אך גובות מהן מחיר כבד. האם לבבותיהן הקרועים מבדידות ואהבה יצליחו למצוא את הדרך חזרה? אהבה וזעם הוא סיפור התבגרות סוחף עם עלילה שלא נחה לרגע וגיבורות עוצמתיות עד כאב.

אהבה וזעם היה וואו אחד גדול. לספר הזה מגיעות כל המחמאות שהוא עומד לקבל. על פניו מדובר בעוד ספר נוער מז'אנר הפנטזיה – אבל לא תמצאו כאן קוסמים, וגם לא דרקונים. באהבה וזעם יש עולם בדיוני עם עלילה שמתרחשת במדינה הדמיונית וִירידיה, שעל פי שמות המקומות והשמות הפרטיים, אני מניחה שההשראה הייתה איטליה. מה אין בספר הזה? אהבה, תככים, בגידה, נקמה, מאבקי שליטה, תשוקה, וקשר חזק ובלתי ניתן להפרדה בין שתי אחיות אמיצות.

"מוקדש לכל אישה שהורו לה לשבת ולשתוק… ולמרות זאת עמדה על שלה."

בעולם שבו לנשים אין זכויות: אסור להן ללמוד קרוא וכתוב, אסור להן לבחור את בעליהן, לבחור את עבודתן ואת עתידן, חיות שתי אחיות: סרינה ונומי. סרינה הבכורה בת 19, כל חייה למדה להיות האישה היפה ביותר בחדר, מתי לדבר ומתי לשתוק, וכל מה שיידרש ממנה לעשות בכדי לענג גבר. ולא סתם גבר, אמה של סרינה ייעדה אותה להיות גרציה – בת הלוויה של היורש, בנו הבכור של שליט וִירידיה, שאמור לקבל את השליטה בוִירידיה בעצמו. סרינה מעולם לא פקפקה בגורל שיועדה לו. היא האמינה שזו האפשרות הטובה ביותר עבורה, לחיות חיי עושר ופאר בארמון, במקום חיי עוני ודלות בלנוס, העיר שבה גדלה. נומי, האחות הצעירה בת ה-17, לא יכולה הייתה להיות שונה יותר מאחותה. היא מרדנית, אומרת מה שמתחשק לה, ואפילו למדה קרוא וכתוב בסתר. לנומי יש תאום בשם רנזו, ושלושת האחים קרובים מאד.

היום הגדול הגיע. סרינה ונומי מגיעות לארמון לטקס בחירת הגרציות החדשות. סרינה מקווה להיבחר, וכך תיקח איתה את נומי שתשמש כמשרתת האישית שלה. אבל נומי לא רוצה לחיות בארמון שהוא כלוב של זהב, והיא מעדיפה להישאר בלנוס עם רנזו, אותו היא אוהבת אהבת נפש. פגישה מקרית בין היורש ונומי, מובילה לכך שדווקא נומי היא שנבחרת לגרציה. נומי ההמומה מבקשת מסרינה להישאר בארמון, וכך הן מחליפות תפקידים: נומי תהיה גרציה וסרינה – משרתת.

"נשים מוותרות על הכל. אנחנו לא אמורות להילחם. למה זה כך?"
"מפני שהם מפחדים ממה שיקרה אם נילחם.
"

מה ששתיהן לא היו יכולות לדעת, זה שאי הבנה אחת גדולה תפריד ביניהן לנצח. סרינה נשלחת לאי וולקני שמשמש בית כלא לנשים בלבד, ונומי נשארת בארמון. מכאן העלילה מתפצלת לשתי זירות:  נומי – לכודה בארמון מלאת אשמה וייסורי מצפון על גורלה של אחותה, תנסה לעשות כל שביכולתה בכדי לגלות לאן נשלחה סרינה ולהציל אותה. סרינה – שתיאלץ להסתדר עם אסירות ועם סוהרים אכזריים, בעודה גוועת ברעב וכל יום שעובר הוא סכנת חיים.

פסק הדין:
עלילה שנבנתה בצורה מושלמת, עם טוויסטים במקומות הנכונים, ועם דמויות מתפתחות שקל להזדהות איתן. אם בתחילת הספר אהבתי את נומי, הרי שסיימתי אותו עם הערצה גדולה לסרינה. הסופרת אתגרה את שתיהן ביציאה מאזור הנוחות שלהן – כנראה אחת הסיבות לכך שהספר כל כך טוב. לכאורה הסיפור בדיוני על עולם שנשלט בידי גברים, אך כמה הוא באמת בדיוני? זו איננה באמת פנטזיה, ובמדינות מסוימות זוהי המציאות של נשים רבות. הספר הוא ראשון מתוך דואט, ולי נותר להמתין עד לתרגום הספר השני, שאני מצפה לו בכיליון עיניים. הייתי שבוייה בידי עלילת הספר עד לעמוד האחרון שלו.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. ליזה

    היי רציתי להגיד שקראתי את הספר ובאמת שזה אחד הספרים הכי טובים שקראתי אם לא אז הספר הכי טוב ממש התחברתי אליו גם בפן האישי ורציתי לשאול אם יהיה ספר שני ואם כן אז מתי

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן