Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
American land
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 490
אתמול, לידיה היתה בעלת חנות ספרים מהעיר אקפולקו שבמקסיקו. אתמול היא היתה נשואה באושר לבעלה העיתונאי. אתמול היא היתה מוקפת בבני משפחתה האהובים. היום, בנה היחיד בן השמונה, לוקה, הוא כל מה שנותר לה. למענו היא מוכנה לשאת מצ'טה ולסכן את חייה. למענו היא מוכנה לקפוץ מקרון לקרון על גג של רכבת דוהרת. למענו היא תמצא את הכוחות להמשיך ולברוח אל אדמת ארצות הברית, הרחק ממי שמבקש לרצוח אותה ואת בנה. "אדמה אמריקאית" מאת ג'נין קאמינס הוא רומן שנקרא בנשימה עצורה, ובמרכזו עומדת אהבתה הבלתי מתפשרת של אם לבנה הקטן בעִתות של פחד ואי-ודאות. הרומן זינק אל צמרת רשימות רבי-המכר בארצות הברית מיד עם צאתו לאור, עורר דיונים סוערים ותגובות נלהבות וזועמות כאחד, וצפוי להפוך לסרט. בארצות הברית הוא כבר הוכתר כ"אחד הספרים החשובים בזמננו" וכ"יצירה אמריקאית במיטבה".

 

לידיה היתה עם כל משפחתה הקרובה במסיבה בבית חמותה. כשבנה לוקה ביקש ממנה ללוות אותו לשירותים, היא בטח לא תיארה לעצמה שהוא יציל את חייוה וגם את חייו. שלושה חמושים נכנסו לחצר הבית וירו למוות בכל הנוכחים. את לידיה ולוקה הם לא מצאו באורח פלא כשהתחברו בחדר באמבטיה.

לידיה מבינה מי אחראי למעשה ובעיקר מבינה שעליה לברוח עם לוקה כדי להציל את חייהם.

היא ולוקה מתחילים לברוח מאותו הרגע. הם נוסעים באוטובוסים רבים כדי לטשטש עקבות בזמן שלידיה חושבת על תוכנית פעולה. הם מגיעים לבנק, מושכים כסף מזומן רב מאחד החסכונות, קונים בגדים וציוד בוולמארט ושוכרים חדר במלון בעילום שם. כל זה לא עוזר לה כשפקיד המלון מדווח עליהם שהם התקבלו למלון. דבר לא נסתר מעיני הקרטל…

לפני הטבח הנורא שהרג את כל משפחתה הקרובה של לידיה, היתה לה חנות ספרים קטנה. נהג לבקר בה אורח מיוחד שאהבה מאוד ספרים והעיקר לדבר עליהם. קשר חברי עמוק ומיוחד נוצר בין השניים, בין חווייאר ראש קרטל גדול ובינה. היא ידעה שיכול להיות ניגוד אינטרסים בין חווייאר לבעלה שהיה עיתונאי, אבל לא שיערה שזה יכול להגיע למצב אבסורדי שכל משפחתה מרוססת לנגד עיניה.
הטריגר לכך היה כשבעלה של לידיה, סבאסטיאן פרסם כתבה נרחבת על הקרטלים בעיר ועל חוויאר בפרט. סבסטיאן לא ידע למה הוא נכנס הוא הכריז מלחמה באדם החזק באיזור.

לידיה מבינה שהיא ובנה היקר לה מכל בסכנה מיידית ובהחלטה של רגע מחליטה לברוח ללא תוכנית, ללא אמצעים וללא מטרה. לאט לאט כשהקרטל בעקבותיה היא מתכננת בראשה תוכנית ומצליחה להמלט מהעיר. מפה ואילך הם במסע הישרדות ובריחה, זה לא פשוט כי הקרטלים בכל מקום והיא יודעת שהם מחפשים אותם. הם נודדים ברגל, בטרמפים, ברכבות ובכל דרך אפשרית, לידיה יודעת שהם חייבים לצאת ממקסיקו על מנת להשאר בחיים.

רוב הספר מספר על המסע שעברו, על מה שקרה להם בדרך, על האנשים שהכירו ועזרו להם, על אנשים שחששו מהם וגם על השותפים שלהם למסע.

האם לידיה ולוקה יזכו לדרוך על אדמה אמריקאית? מה יקרה להם בדרך?

אני מזמינה אתכם לקרוא את הספר המצויין הזה שלמרות שהוא עב כרס גמעתי אותו ביומיים, לא יכולתי להניח אותו מהיד. הוא כתוב נפלא, מרגש, מעניין ולעיתים גם מותח. אין לי ספק שזהו ספר שלא אשכח.ממליצה לכם בחום לקרוא אותו ולהסחף למסע המטורף של לידיה ולוקה.

הערצתי את לידיה, את התושיה שלה, את אומץ ליבה. את לוקה רציתי לחבק לא פעם, הוא רק בן שמונה אבל ילד מיוחד לכל הדיעות. ריחמתי עליהם לאורך הסיפור וקיוויתי שהסוף יהיה טוב. המחשבה שליוותה אותי ולא הרפתה ממנה היתה שאמנם אני קוראת ספר, אבל אני בטוחה שיש כל כך הרבה אנשים שהסיוט הזה הוא מציאות עבורם.

זהו ספר קשה, עם הרבה כאב אך עם הרבה תקווה. בתוך כל הקושי, הפחד והמסע הקשה שעברו היו לא מעט אנשים טובים באמצע הדרך שעזרו להם והיו ללידיה וללוקה נקודת אור ואופטימיות. זהו ספר על אמא לביאה שדואגת לבנה ללא גבולות, ספר על אישה חזקה.

הספר מספר את סיפורם של הרבה מאוד מהגרים ממקסיקו שמנסים להכנס לארצות הברית בדרך לא דרך, באנשים מיואשים שמקווים לחיים טובים יותר.
בשנת 2017 בכל עשרים ואחת שעות מת מהגר לאורך הגבול של ארצות הברית עם מקסיקו. הנתון הזה חא כולל את המהגרים הרבים שפשוט נעלמים מידי שנה.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן