Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

מאיה גזב-13 לדצמבר ראיינו בפינתנו #הכר_את_הסופר את הסופרת Maya Guez

שאלון היכרות:
1. מה הספר האחרון שכתבת?
ספר הילדים "המגדל של גוסטב".

2. על מה את עובד/ת כעת?
ספר ילדים נוסף וגם קצת פרוזה למבוגרים, מעבר לכתיבה יומיומית של כתבות, מאמרים והרצאות שאני מעבירה על צרפת.

3. מתי ואיך התחלת לכתוב?
בגיל שלוש. בדירת הזוגות הצעירים שהיתה להורי, ניצבה ספרייה ענקית כפולה ומתחתיה שני שולחנות תואמים. כל המבנה הזה היה עשוי פורמייקה שחורה והיה כל כך אדיר ומכוער. אבא שלי ישב על שולחן אחד וכתב, ובכל ערב התיישבתי אני על השולחן השני וכתבתי גם אני. בטח קשקשתי משהו והייתי בטוחה אני כותבת את הרומן הגדול הבא. באותה תקופה כתבו עם עט ציפורן ודיו על נייר או על מכונת כתיבה. מהר מאוד ניכסתי לעצמי את מכונת הכתיבה ואבא שלי פשוט התייאש וויתר עליה.

4. איפה ומתי את נוהגת לכתוב?
בכל מקום ובכל זמן. אין חוקים. כשאני מרדימה את הילדים, בבית קפה, במשרד באוניברסיטה, במשרד בבית, כשאני מתעוררת פתאום באמצע הלילה וחושבת שאצליח להירדם אבל טקסט כלשהו מתעקש ומשדל אותי לקום ולכתוב אותו, בתחבורה ציבורית, במטוסים, בנסיעות. הצ'אקרות נפתחות לי במפתיע. אני כל הזמן אומרת לסטודנטים שלי- מוזה זה לעשירים. התיקים שלי מלאים בפנקסים, מחברות ופיסות נייר, צעטאלאך חסרי סדר בכתב צפוף.

5. מתי התחלת לקרוא לעצמך "סופרת"?
זה עוד לא קרה. לפני שבוע מישהו קרא לי "סופרת" והסתובבתי לאחור לראות במי מדובר.

6. מה התכונה החביבה עליך בעצמך?
אמונה בעצמי שאני מפגינה לאט ובאלגנטיות.

7. איפה את גרה? ואיפה היית רוצה לגור?
בשכונה קטנה מול האוניברסיטה בתל-אביב. לא משנה לי איפה אני גרה. אני מאוד נוחה בעניין הזה. אני יכולה לגור בכל מקום ולהיות מאושרת. אפילו על הירח. הבית שלי נמצא בתוכי.

8. מלבד המקצוע שלך, באיזה מקצוע היית מעוניינת להתנסות? ובאיזה מקצוע בשום אופן לא?
רפואה. גוף האדם, המערכות שלו והתהליכים שמתרחשים בו הם קסמים שמרתקים אותי. יש רגעים שבהם אני מצטערת שעשיתי דוקטורט בספרות ולא ברפואה אבל זה כבר אבוד. בגילי לא יקבלו אותי לפקולטה לרפואה. אז הצלחתי להידחק לשם בדלת האחורית ואני מלמדת שם כתיבה ומחקר. אין מקצוע שלא הייתי עוסקת בו. לפני כמה חודשים שקלתי להירשם ללימודי שרברבות. רצינית.

9. מיהו הגיבור/ה הספרותי/ת החביב עליך? ומיהו הגיבור שלך בחיים האמתיים?
פצפונת מ"פצפונת ואנטון" של אריך קסטנר.
אלמה גל, הבת שלי. היא דרמטית, סוערת, רצינית, מלאת הומור, מפתיעה, משעשעת. כל יום מפעימה אותי מחדש. הנשימה שלי נעצרת מרוב התפעלות ממנה. והיא רק בת 4.5.

10. אילו ספרים יש כרגע ליד המיטה שלך?
ספרים שאני אמורה לכתוב עליהם ביקורות למוסף "ספרים" של עיתון "הארץ" וכתבי יד שאני עורכת להוצאות ולאנשים פרטיים. בימים אלה אין לי את הזמן ואת הפריבילגיה לקרוא את מה שאני בוחרת.

11. איזה כישרון, נוסף על כתיבה, את חומדת?
אמנות פלסטית. אני מציירת עם הילדים שלי על קנוואס בכל מיני שיטות, בעיקר הדפסים כפי שהיה נהוג באיטליה במאה ה-15. אנחנו גם מפסלים בחימר. אני גם גננית מתחילה. יש לנו חלקת אדמה קטנה בגינה הקהילתית ואני כבר מזהה סוגי ירקות לפי העלים שלהם, שזאת התקדמות רצינית.

12. לאיזה חולשה אנושית אין לך כל סבלנות?
טיפשות.

13. מה המוטו החביב עליך?
"חיה ותן לחיות"

14. עם מי היית הכי רוצה לשבת על כוס קפה (חי או מת)?
הסופר היהודי-צרפתי רומן גארי שהלך לעולמו בדצמבר 1980. כתבתי עליו את עבודת הדוקטורט שלי. אחרי חמש שנים של מחקר וכתיבה סיימתי לכתוב את העבודה. הבן היחיד שלו, דייגו, אישר לי לקרוא את הארכיון הפרטי שלו, אותו הוא איחסן במנזר בנורמנדי. אחרי חודש שחייתי במנזר מחקתי את כל העבודה שכתבתי ובמשך שנה כתבתי אותה מחדש. המטרה היתה שאם גארי היה בחיים והיה קורא את העבודה, הוא היה מרוצה. אחרי כל זה, מגיע לי שיזמין אותי לכוס קפה. אני שותה אספרסו ארוך בלי סוכר, לידיעתך.

15. מה המאכל האהוב עליך?
שוקולד.

16. מה הספר/ים או הסופרים שהכי השפיעו עליך?
רומן גארי. הוא הבן אדם היחידי ובפירוש הסופר היחידי שהצליח לגרום לי לקנא בו ולאהוב אותו בו-זמנית הודות לכישרון הכתיבה שלו.

17. מהו רגע השיא בחיים שלך?
הלידה של בני בכורי, איתמר. הוא נולד בניתוח קיסרי. שאלתי את בעלי אם הוא רוצה לגזור את חבל הטבור, ואם לא-אני אגזור אותו. שאלתי אותו אם הוא רוצה לצלם את הלידה בוידאו, ואם לא- אני אצלם. הרגשתי שאני האישה הראשונה על הפלנטה שהיתה בהריון והאישה הראשונה שיולדת. זה היה קסם הבריאה במובנו המלא והמוחלט.

***קרדיט לצלם: רמי זרנגר***

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן