Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

יוסי ריבליןב- 6 לדצמבר 2017 התארח בפינתנו  #הכר_את_הסופר הסופר  Yossi Rivlin.

שאלון היכרות:
1
. מה הספר האחרון שכתבת?

רומן שנקרא "לשיר סיפור אהבה" בהוצאת פרדס, ספר שעלילתו מתרחשת במועדון ירושלמי לשירה בציבור ורואה עדנה נאה מאוד.

2. על מה אתה עובד עכשיו? 
רומן שלמעשה בעצם ימים אלו סיימתי לכותבו, ונשלח להוצאה. הוא מתכתב עם תעלומה (אמתית) מתום מלחמת העולם השנייה. מי ייתן שהכוח יהי עמו.

3. מתי ואיך התחלת לכתוב? 
לפני כמה שנים טובות שימשתי כדובר בעיירת פיתוח כלשהי, ולילה אחד מצאתי עצמי בכזו סיטואציה סוריאליסטית שקשורה לעבודתי, שחשתי שאם אני לא כותב על זה סיפור אני משתגע. באמצע הלילה, במקום לטפל בפרשה, ישבתי וכתבתי עליה סיפור קצר, הראשון בחיי. בשתיים וחצי בלילה סיימתי לכתוב ורק אז הלכתי לישון בידיעה שהבעיה תיפתר ואכן כך היה. הסיפור הזה הוכנס למגירה ויצא ממנו רק בשנה האחרונה, עת ראה אור באנתולוגיה של סיפורים קצרים "על החיים" בהוצאת כתב. שמו של הסיפור: "קרואסונים לאלבר קאמי".

4. איפה ומתי אתה נוהג לכתוב? 
לרוב על שולחן הכתיבה שלי מול המחשב או הלפ-טופ, אבל לפעמים ההתחלה היא בפתקים קטנים, מפיות של בתי קפה, אפליקציית "נוטס" בסלולרי, והכי הכי – הצד השני של סימניות באמצע הלילה (אני משתמש אך ורק בסימניות שהצד האחורי שלהן חלק לגמרי, שאפשר לשרבט עליהן).

5. מתי התחלת לקרא לעצמך סופר? 
משתדל לא להגזים בכך, אבל בכל מקרה רק מהרגע שהתקבלתי כחבר מן המניין באגודת הסופרים ובטקס חביב העניקו לי מעיין תעודת סופר.

6. מה התכונה החביבה עליך בעיניך?
הומור (אכן, יש מצב שאך ורק בעיניי.)

7. איפה אתה גר ואיפה היית רוצה לגור? 
באושר רב בישוב קהילתי שנקרא "כרמי יוסף" על אם הדרך הישנה בין תל-אביב לירושלים. חוץ מזה, הייתי שמח לגור בכפר קפריסאי קטן בהרי הטרודוס שנקרא איוס-מאמאס, מחפש לרכוש שם בית קטן למטרות כתיבה ומנוחה (לחפש לא עולה כסף).

8. מלבד המקצוע שלך באיזה מקצוע היית רוצה להתנסות? 
זמר אופרה (באס פרופנדו). אבל אין סיכוי שזה יקרה בגלגול הנוכחי. אני זייפן לאומי-בינלאומי.

9. מיהו הגיבור הספרותי החביב עליך?
שטפן צוויג ש-75 שנה אחרי שהתאבד ביחד עם רעייתו הצעירה, בין היתר במחאה על המתחולל באירופה, הוא ממשיך לרגש ולחרוך את טבלאות רבי המכר כאילו אך אתמול סיים עוד רומן פרי עטו.

10. מיהו הגיבור שלך בחיים האמתיים? 
טוב, זו כמובן גיבורה אבל אין השמחה שורה אלא בסמוי מן העין.

11. אילו ספרים יש כרגע ליד המיטה שלך? 
ספר מעולה על פרשת קסטנר שנקרא "כחש" מאת הסופר המנוח בן הכט. וספר נוסף חדש שנקרא "מדוע איני כותב" של מבקר הספרות אריק גלסנר, שייבדל לחיים (לעת עתה לפחות, נרדמים אתו יופי).

12. איזה כישרון, נוסף על כתיבה, אתה חומד? 
שירת אופרה (אבל אין סיכוי, כבר אמרתי?).

13. לאיזה חולשה אנושית אין לך כל סבלנות?
פלצנות יתר.

14. מה המוטו החביב עליך? 
פתגם חביב וקצת גס בערבית שאני חולק אותו אך ורק עם חבר ילדות כשאנחנו משוחחים את אחת משיחותנו הנדירות.

15. עם מי היית הכי רוצה לשבת על כוס קפה (חי או מת)?
שטפן צוויג, או לחילופין עם ליאונרד כהן, לכתוב אתו את הפרק האחרון בהחלט בביוגרפיה המעולה שלו "החיים של ליאונרד כהן" מאת סילבי סימונס (ויוסי ריבלין – אם יתרחש הנס).

16. מהו המאכל האהוב עליך? 
מקווה שלא כושל פה בחולשת שאלה 12, חלה טרייה ועליה גבינת קוטג' טרייה, ופרוסות קטנות של פילפל שיפקה מעל (נ"ב: פילפל שיפקה הוא הוא הגיבור האמתי של חיי).

17. הסופרים שהשפיעו על חייך? 
מלא, החל מעמוס עוז בסיפור על אהבה וחושך, צרויה שלו בחיי אהבה, יורם קניוק, בכל דבר שכתב, כמובן שטפן צוויג כבר אמרתי ב"העולם של אתמול" ועוד רבים, וגם רבי נחמן מברסלב שהיה סופר מוכשר ביותר של סיפורים קצרים, ומבצבץ בספרי "לשיר סיפור אהבה" (למרות שאני חילוני גמור) ועוד.

18. מהו רגע השיא של חייך?
מקום שני במרוץ לעשרה קילומטרים בקטגוריית הגיל שלי. הפרס לכל הזוכים, מלבד גביע היה עותק חתום של ספרי "42.2, סיפורים קצרים ומסלולים ארוכים על ריצה ואהבה", אבל אני לא קיבלתי.

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן