Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

יובל אברמוביץ'ב-23 לינואר 2019 ראיינו בפינתנו #הכר_את_הסופר את הסופר ‏‎‏‎Yuval Abramovitz‎‏ 

‎‏ שאלון היכרות:
1. מה הספר האחרון שכתבת?
"שנת המתנות" שיצא בתחילת ינואר 2019. הספר מביא את סיפורה של מיכל הופמן, בת ה39, שמקבלת בערב יום הולדתה מתנה לא צפויה מבעלה. "המתנה" מאלצת אותה לצאת למסע נפשי שהיא מגדירה בשם "שנת המתנות". הוא מתחיל משופינג שטחי וחומרי ומתקדם למקומות  נפשיים ורגשיים. הספר בוחן מספר מחשבות על החיים שלנו ובראשם תוהה למה אנחנו לא מרשים לעצמנו לפנק את עצמנו ברוחב לב וללא ייסורי מצפון?

2. על מה אתה עובד כעת?
אחרי 13 ספרים שיצאו בתשע שנים אני בתקופה של מנוחה. בגדול יש לי קובץ ובו מחזה והתחלה של ספר ילדים וספר עיון. אני גם מתכנן לכתוב בשנתיים הקרובות את החלק הרביעי בסדרת ספרי "הרשימה". אני מקווה שאצליח לשלוט בעצמי ולא לכתוב עד הקיץ. הבעיה היא שהרבה פעמים אני לא מתאפק. עולים לי רעיונות בראש ואני חייב להוריד אותם אל הדף.

3. מתי ואיך התחלת לכתוב?
בצורה חובבנית בגיל שמונה בבית הספר היסודי, בתיכון ערכתי את עיתון בית הספר ובגיל 17.5 התקבלתי למקומון "חולון בת-ים" של "ידיעות אחרונות". במשך 24 שנים עבדתי בעיתונים כגון פנאי פלוס, לאשה, הארץ, מעריב, טיים אאוט ועוד. לפני תשע שנים התחלתי לכתוב ספרים ולפני כשנה וחצי החלטתי לעזוב את הכל ולהתמסר לכתיבת ספרים ומחזות.

4. איפה ומתי אתה נוהג לכתוב?
אני כותב כל הזמן. בכל זמן נתון. בבוקר, בלילה, בחופשות, בהמתנה לרופא או בנסיעות. אני מנצל את טיסות העבודה שלי לחו"ל על מנת לכתוב בשדות תעופה ובמטוסים בהם אין אינטרנט והסחות דעת. פעמיים בשנה אני טס לעשרה ימים רצופים באחד האיים של יוון וכותב מבוקר עד לילה.

5. מתי התחלת לקרוא לעצמך "סופר"?
אני עדיין מרגיש שהתואר הזה גדול עליי. סופר זה עמוס עוז וא.ב.יהושע. אני עוד בתחילת הדרך שלי. אני מגדיר את עצמי כותב. זה הרבה יותר צנוע ונכון לי.

6. מה התכונה החביבה עליך בעצמך?
אני לא יודע אם זאת תכונה אבל "חבר". אני חבר טוב מאוד לאנשים שיקרים לי. אני תמיד אהיה לצידם ותמיד אסייע בכל צורה ואופן.

7. איפה אתה גר? ואיפה היית רוצה לגור?
אני גר באזור רוטשילד בתל אביב כבר עשרים שנה ולא היה מקום אחר שהייתי רוצה לגור בו. אני אומנם כבר פחות מתרגש מהעיר ו"מנצל" אותה אבל אני אוהב את האנרגיה שלה שמספקת לי הרבה מאוד חומר לכתיבה.

8. מלבד המקצוע שלך, באיזה מקצוע היית מעוניין להתנסות? ובאיזה מקצוע בשום אופן לא?
אני כבר היום עושה מספר דברים מלבד כתיבה. אני גם משחק בהצגות ובטלוויזיה (בשנים האחרונות פחות זמין להתחייב לזה), גם מרצה וגם מנהל עסקים. הייתי רוצה להיות זמר אם היה לי קול ראוי או צייר או פסל או כל דבר שקשור לתחום האומנות. לא הייתי מתעסק בדברים שקשורים למספרים. אני סוג של דיסלקט מספרים ותמיד מתבלבל בשעות ותאריכים וסכומים.

9. מיהו הגיבור/ה הספרותי/ת החביב עליך? ומיהו הגיבור שלך בחיים האמתיים?
טלילה מ"שירת הסירנה". הייתי בן 15, לערך, כשיצא הספר הזה ואני זוכר שמאוד אהבתי את חיבוטי הנפש שלה, חוסר הביטחון, הביטחון, חוסר הטקט, החופש המילולי, החוצפה, המחשבות ועוד.

ומיהו הגיבור שלך בחיים האמתיים?
אימא שלי. אימא שלי חינכה אותי ללכת אחרי הלב שלי ועודדה אותי לכתוב ולשחק בזמן שכל כך הרבה הורים מונעים זאת מילדיהם ומטיפים להם ש"אין בזה כסף". בחודשים האחרונים אימא שלי חלתה בסרטן וההתנהלותה מרשימה, אופטימית ומלאת כוחות.

10. אילו ספרים יש כרגע ליד המיטה שלך?
"ציפור ציפור" מאת אן למוט. זהו ספר על כתיבה וקיבלתי אותו במתנה הסופרת ענת לב-אדלר שהיא חברה נפלאה ותומכת והעורכת של סדרת ספרי "הרשימה".

11. איזה כישרון, נוסף על כתיבה, אתה חומד?
כל דבר שקשור לאומנות פלסטית.

12. לאיזה חולשה אנושית אין לך כל סבלנות?
חוסר כבוד, חוסר יושרה, חוסר אונים ועצלנות.

13. מה המוטו החביב עליך?
"אם תרצו אין זו אגדה". זה גם מקועקע על פנים הזרוע הימנית שלי.

14. עם מי היית הכי רוצה לשבת על כוס קפה (חי או מת)?
אופרה וינפרי מהאנשים החיים ונעמי שמר מהמתים.

15. מה המאכל האהוב עליך?
סושי, שוקולד ופיצה. אני אוהב מאוד מאוד מאוד אוכל. יותר מדי אוהב.

16. מה הספר/ים או הסופרים שהכי השפיעו עליך?
אתגר קרת ועירית לינור בספרים הראשונים שלהם. הם היו פורצי דרך כשהייתי נער וכתבו בשפה יומיומית שעד אז כמעט והייתה "אסורה". הם היוו עבורי הרבה השראה. גם רם אורן השפיע עליי לא בכתיבתו אלא בעובדה שהוא לקח על כתיבתו אחריות ופתח לעצמו הוצאת ספרים. אחרי שלושה ספרים שיצאו בהוצאות ספרים אחרות החלטתי שנמאס לי שעושקים אותי ושאני פותח לעצמי הוצאת ספרים. המהלך הזה שינה את חיי מבחינה מקצועית וכלכלית. היום אני מתפרנס מכתיבה ויכול לחיות רק מזה.

17. מהו רגע השיא בחיים שלך?
היו הרבה. מלידת בנותיי ועד השתתפותי בסדרת הקאלט "השיר שלנו". אבל בהקשר הספרותי מה שקרה עם "הרשימה" הוא מטורף. הספר הזה שינה את חיי, פתח לי המון דלתות בארץ ובעולם. עד כה הספר יצא בעשרים מדינות וחשף אותי להמון קהלים, הוצאות ספרים ואפשרויות רבות.

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן