Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
חוה עציוני הלוי

ב-13 לדצמבר 2017 התארחה בפינתנו #הכר_את_הסופר הסופרת Eva Etzioni-Halevy.

שאלון היכרות:
1. מה הספר האחרון שכתבת, מאיזה סוגה הוא?
הספר האחרון שלי הוא ותמאן ושתי, בהוצאת אריה ניר הוצאה לאור. הוא, כמו שבעת הספרים הקודמים שלי, רומן תנכי. הנה מידע קצר עליו:

הספר מגולל עלילה סוחפת ורבת תהפוכות שמתרחשת מאחורי הקלעים של מגילת אסתר ומתחת למעטה הפאר של ארמון המלך אחשוורוש. הוא חושף את המזימות האפלות, האהבות והתשוקות הסוערות המתחוללות שם. 
הוא גם חודר אל נפתולי חייהן של שתי נשים חזקות ומרתקות: ושתי שיצאה להגנת הנשים בארצה ושילמה על כך במלכותה, ואסתר שהשליכה את נפשה מנגד כדי להציל את העם היהודי. שתי נשים שגורלן היה שונה בתכלית, אך בכל זאת היה שזור זה בזה בסתר, ובזכותן אנחנו קיימים היום.

2. על מה את עובד/ת כעת?
על ספר ושמו מלכת החידות, וכמו קודמיו עוסק גם הוא באישה מקראית עוצמתית ומעוררתת השראה.

יש סברה שלפיה מוצאה של עדת יהודי אתיופיה בקרבנו כרוך במפגש הנודע בין מלכת-שבא והמלך שלמה, ובבן שנולד ממפגש זה. 
היתה זו פגישה טעונה שלא היה לה אח ורע בתולדות העמים. מלכת שבא מגיעה אל שלמה המלך כדי לחוד לו חידות. מאחורי המפגש מסתתרים אינטרסים כלכליים ומזימות נפתלות שמטרתן להשתלט על ארון הברית שבמקדש, לו מיוחסים כוחות על-טבעיים. 
הרומן מגולל בתוכו אהבות חשאיות, מזימות ומאבקים עזים שמתנהלים בארמונות מלכים ובתוך נפשה של הנערה-מלכה שנדרשת להתיר את סבך נפשה ומערבולות חייה.

3. מתי ואיך התחלת לכתוב?
כבר בהיותי בבי"ס תיכון כתבתי סיפורים קצרים, שאמנם לא התפרסמו אבל נתנו ביטוי לאהבת הכתיבה שלי. אחר כך כתבתי ספרים ומאמרים בתחום הסוציולוגיה, שהוא המקצוע האקדמי שלי.

אבל כל אותו זמן ישב בתוכי שד קטן, שלחש לי שאני רוצה לעשות עוד משהו בחיים. וברגע שפרשתי מהוראה, המצאתי את עצמי מחדש והתחלתי לכתוב רומנים על הנשים המופלאות שבמקרא.

4. מתי התחלת לקרוא לעצמך סופרת?
בכלל לא. אני מעדיפה לקרוא לעצמי "מחברת של רומנים תנכיים," כי אין נושא אחר שהייתי מסוגלת לכתוב עליו סיפורת.

5. איפה ומתי את נוהגת לכתוב?
אני כותבת מול המחשב שלי במשך רוב שעות היום והערב. אבל הרעיונות המוצלחים ביותר שלי באים לי דווקא כשאיני יושבת ליד המחשב, ואני נאלצת לרשום אותם על פתקים למיניהם, שם הם שוכנים בהיחבא עד שאני מצליחה להעביר אותם למחשב.

6. מה התכונה החביבה עלייך בעצמך?
היכולת להתבדח (לעתים.)

7. איפה את גרה? ואיפה היית רוצה לגור?
אני גרה ברמת אביב, ומרוצה לגמרי ממקום המגורים שלי. אבל במשך רוב חיי חלמתי לחיות בבית קטן צמוד-קרקע ולכך לא זכיתי.

8. מלבד מקצועך באיזה מקצוע היית רוצה להתנסות? ובאיזה בשום אופן לא?
ממש בכלל לא. כיף לי במה שאני עושה.

9. מיהו הגיבור הספרותי החביב עלייך ומיהו הגיבור שלך בחיים האמתיים?
הגיבורה הספרותית החביבה עליי היא מרי, מתוך הרומן ההיסטורי של פיליפה גרגורי נערת בוליין האחרת (שגם הייתה דמות היסטורית.) 

זוהי נערה שזכתה לאהבת מלך, הלוא הוא הנרי השמיני מלך אנגליה. לאחר זמן היא הודחה ממקומה לטובת מישהי אחרת, ורק אז זכתה למצוא את גבר חייה.
את היסוד הזה של הירידה ממרום הסולם החברתי שמביאה בסופו של דבר לאהבת אמת ולאושר יישמתי (אף כי בשינויים גדולים) ברומנים שלי כחוט השני וכן ותמאן ושתי.

אשר לגיבור שלי בחיים האמיתיים – אין. על מנת להשיב על השאלה חיפשתי וחיפשתי, והחיפושים העלו חרס. ועל כל פנים פולחן האישיות איננו אהוב עליי.

10. אילו ספרים יש כרגע ליד המיטה שלך?
אין, כי לא נוח לי לקרוא בשכיבה. אבל זה עתה סיימתי לקרוא ספר שנקלע לידי בדרך מקרה: החלון הפתוח מאת סאקי (זהו שמו הספרותי של הסופר.) זהו קובץ סיפורים שנכתב בתחילת המאה העשרים ותורגם מאנגלית. בו אנשים מוזרים עושים דברים מוזרים מסיבות מוזרות. אך יש בו חוש הומור, וקשה להניח אותו מהיד.

11. איזה כישרון, נוסף על כתיבה, את חומדת?
הכישרון לדבר באופן חופשי לפני קהל. נערה הייתי וגם זקנתי, דיברתי לפני אנשים אלפי פעמים, ועדיין אני מתוחה כאילו זו הפעם הראשונה. אם הכישרון הנ"ל לא צמח עד עכשיו, הוא כבר לא יבוא.

12. מה המוטו החביב עלייך?
"לדעת להבחין בין מה שניתן לשנות לבין מה שלא ניתן לשנות, ולהתאמץ בלי הרף להזיז את הגבול ביניהם." (מבוסס על סיסמה של ארגון הנקרא ALCOHOLICS ANONIMOUS אבל תוך שינוי משמעותי.)

13. לאיזה חולשה אנושית אין לך כל סבלנות?
להשפלת הזולת בפרהסיה. אני דוגלת במאמר חז"ל, "כל המלבין פני חברו ברבים כאילו שופך דמים".

14. עם מי היית הכי רוצה לשבת על כוס קפה (חי או מת)?
עם פנינה, אחת משתי נשיו של אלקנה, במשולש האהבה-קנאה הפותחת את ספר שמואל א' במקרא. זו שהיא האישה המקראית הראשונה שהזדהיתי איתה וכתבתי עליה (ברומן ולו שתי נשים.) זו שבעלה אהב אחרת, ובהפגינו זאת השפיל אותה לעיני כל. 

זו, שבעלילת הספר שכתבתי, השיבה לו מנה אחת (ואפילו שתי מנות) אפיים. הייתי רוצה לשאול אותה מה היא חושבת על האופן שבו הצגתי אותה ואת סיפור חייה. ואם יריבתה חנה הייתה רוצה להצטרף גם היא, לא הייתי מתנגדת.

15. מה המאכל האהוב עליך?
סופלה שוקולד. ודווקא עליו כתוב באותיות גדולות ומפחידות: סכנה – קלוריות.

16.מה הספר/ים או הסופרים שהכי השפיעו עליך?
פיליפה גרגורי. זו שבחריטת עטה (ואולי במחשב שלה) החייתה תקופה, את תקופת הנרי השמיני ואליזבת הראשונה באנגליה, ואת הדמויות המרכזיות שפעלו בה. הוא הדבר שאני מנסה לעשות באשר לתקופת התנ"ך ודמויותיה.

17. מה רגע השיא בחייך?
היו כמה. השיאים שבשיאים היו הרגעים שבהם נולדו לי ילדיי: רגעי אושר שלא יתוארו. נוסף לעצם בואם לעולם: בפעם הראשונה רציתי בן, בפעם השנייה – או בן או בת, ובפעם השלישית, בת. בכול פעם קיבלתי את מה שרציתי.

הרחק מאחורי רגעים אלה מדדה רגע שיא נוסף: כאשר הרומן התנכי הראשון שלי התקבל לפרסום.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן