Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

גילה נאומן-ימיניב-28 למרץ 2018 ראיינו בפינתנו #הכר_את_הסופר את הסופרת ואשת יחסי הציבור Gila Nauman Yamini.

שאלון היכרות:
1. מה הספר האחרון שכתבת?

האחרון שכתבתי הוא גם ספר הביכורים שלי שהוצאתי לאור ושמו "כריות אוויר" (הוצאת "גוונים") – רומן פרוזה סוחף ומותח שחדר ללבבות של קוראים רבים. לפניו כתבתי ספר חצי אוטו-ביוגרפי אך לא היה לי אומץ להוציא אותו לאור.

2. על מה את עובדת כעת? 
על הספר הבא שלי שהולך להיות דרמטי ומסעיר.

3. מתי ואיך התחלת לכתוב?
כתבתי בנעורי כמו רבים מאתנו, שירים למגירה. ספר רחב יריעה כתבתי כשהייתי בשמירת הריון, והוא כאמור, לא ראה אור. את "כריות אוויר" כתבתי לפני שנים והשארתי אותו במגירה עד שבמלחמת "צוק איתן", כשבני שירת כחיל קרבי, לא יכולתי לשאת את מראה החללים בני גילו והחלטתי לפני שאאבד את שפיותי מחרדה וצער, לשבת על הספר שיסיח את דעתי מהחדשות ולסיים אותו.

4. איפה ומתי את נוהגת לכתוב?
יש לי חדר שייעדתי לכתיבה, אבל לא השתמשתי בו ולו ליום אחד. אני כותבת על שולחן המטבח בבית, מוקד העצבים של הבית ובין הכנסת הכלים למדיח, הבגדים למכונת כביסה, פרויקט בעבודה אחד למשנהו אני יושבת לכתוב ולא משנה אם התחלתי בבוקר או בחצות הליל.

5. מתי התחלת לקרוא לעצמך "סופרת"?
יש מי שמגדירים סופר/ת רק אחרי ספר אחד ויש שיגדירו לאחר שני ספרים לפחות. עדיין קשה לי להכתיר עצמי בתואר הזה. אני כותבת ויוצרת, ואחרים מגדירים אותי כשהם מזמנים אותי להרצאות בערבים סלוניים או בספריות בנושא זוגיות, חיי נישואים, חיי משפחה וקריירה – כולם נושאים ששזורים בעלילה של "כריות אוויר".

6. מה התכונה החביבה עליך בעצמך?
סקרנות לידע, ואפילו רעב בלתי מסופק ותמידי לדעת, ללמוד, וגם התשוקה לכתוב; להעלות על הכתב סיטואציות אנושיות ואת מורכבות החיים ולהעניק להן ממד וצליל ספרותי. ובנוסף, אני שמחה שאני אדם אמפתי לאנשים מוחלשים, ובכלל זה ילדים חסרי אונים וקשישים; אני מיד מזדהה איתם ומנסה לסייע להם ככל יכולתי.

7. איפה את גרה? ואיפה היית רוצה לגור?
אני גרה כמעט כל חיי בתל אביב, בילדות בדרום העיר ומאז בגרתי בצפון העיר. חייתי שנתיים באמסטרדם ובחרתי לשוב במהרה בגלל הקור. הייתי רוצה לחיות במנהטן או בלונדון, משום שאלו מקומות דוברי אנגלית שכל הזמן מתרחשות בהן הפתעות תרבותיות ואין בהן אדם אחד הדומה למשנהו, אלא שחורף שלהם מרתיע אותי.

8. מלבד המקצוע שלך, באיזה מקצוע היית מעוניינת להתנסות? ובאיזה מקצוע בשום אופן לא?
זהו, שככותבת, תמיד מסקרן אותי לחיות חיים של אחרים, להיכנס לעומק הדמויות שאני מסוגלת "לברוא", זו יכולה להיות עורכת דין כמו תלמה – גיבורת "כריות אוויר", זמרת אופרה ורקדנית, מקדמת מכירות למוצרי קוסמטיקה, מורה, גננת, פסיכולוגית או מנתחת מוח ולב. החלום שלי הוא לכתוב מנקודת מבט של גבר בגוף ראשון, זה לא מקצוע אלא הוויה שלמה. לא הייתי מוכנה להתנסות במקצוע של שוחטת עופות אבל בהחלט מסקרן אותי להבין כיצד היא מסוגלת לעסוק במה שהיא עוסקת, ולצורך כך אסתפק בתחקיר של אשה כזו ותו לא.

9. מיהו הגיבור/ה הספרותי/ת החביב עליך?
האפיפיורית יוהנה מהספר בשם זה, וגם קלייר רנדל מסדרת הספרים "נוכריה". 
ומיהו הגיבור שלך בחיים האמתיים? 
הגיבור שלי בחיים היא גיבורה – אמי – החד הורית הראשונה שהכרתי ושגידלה אותי ואת אחיותי בכוחות עצמה.

10. אילו ספרים יש כרגע ליד המיטה שלך?
עשרות: רובם ספרי ביכורים של קולגות שהכרתי מאז שבוע הספר, וגם, "ימי הנטישה" של אלנה פרנטה, ו"נוילנד" של אשכול נבו.

11. איזה כישרון, נוסף על כתיבה, את חומדת? 
לרקוד ולשיר באופן מקצועי.

12. לאיזה חולשה אנושית אין לך כל סבלנות? 
אוטם שריר הלב.

13. מה המוטו החביב עליך? 
"ואהבת לרעך כמוך".

14. עם מי היית הכי רוצה לשבת על כוס קפה (חי או מת)?
עם מריל סטריפ, אהובתי.

15. מה המאכל האהוב עליך?
לחם גס טרי, עגבניה ושמן זית.

16. מה הספר/ים או הסופרים שהכי השפיעו עליך?
צרויה שלו, שפרה הורן, נעמי רגן, יעל הדיה, בשביס זינגר, יעקב שבתאי, דיויד גרוסמן, מאיר שלו, אלזה מורנטה, ז'וז'ה סאראמאגו, גרסיה מרקס, ארנסטו סבטו, אונורה דה בלזק, ג'ונתן פרנזן ו איאן מקיואן.

17. מהו רגע השיא בחיים שלך? 
בנאלי והכי אמיתי: הלידות של בניי והלידה של "כריות אוויר".

 

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן