Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

אופיר גוטמן

ב-31 למרץ 2019 ראיינו בפינתנו #הכר_את_הסופר את הסופר Ophir Guttman

‎‏ שאלון היכרות:
1. מה הספר האחרון שכתבת?
הספר האחרון שכתבתי הוא גם הראשון שלי: "ממלכת יוריקה!"- ספר המנהלים הראשון בעולם לילדים שראה אור בהוצאת רימונים.  

2. על מה אתה עובד כעת?
אני עובד על ספר ההמשך לממלכת יוריקה. האמת היא שאני מאוד מתגעגע לדמויות ורוצה כבר להחיות אותן בחזרה וסקרן לגלות מה יקרה איתן בהמשך.  

3. מתי ואיך התחלת לכתוב?
במקצועי אני לא סופר. אני המנכ"ל של פרוקטר אנד גמבל ישראל, תאגיד מוצרי הצריכה האמריקאי שאחראי על מותגים כמו אריאל, פיירי, פמפרס, פנטן והד אנד שולדרס. אני כבר 18 שנים בחברה ועבדתי מלבד בישראל גם בשוויץ, בלגיה ודרום אפריקה. באוניברסיטה למדתי משפטים וכלכלה.  

לפני כשנה וחצי רציתי לכתוב לבת שלי ליה בת השמונה ספר שיקנה לה את כל הכלים לחשיבה יצירתית שלמדתי בקריירה שלי.
מגיל צעיר אני חובב פנטזיות כמו מלחמת הכוכבים וסרטי דיסני ופיקסר. בתור מבוגר אני פריק של כל ספרי הניהול ושל ביוגרפיות של ממציאים ודמויות מופת שהטביעו חותם על ההיסטוריה.
"בממלכת יוריקה" החלטתי לשלב את שתי האהבות שלי. ולהנגיש לבת שלי את כל עקרונות החשיבה היצירתית שאני מכיר על ידי פנטזיה. משהו בסגנון "אליס בארץ הפלאות".  

4. איפה ומתי אתה נוהג לכתוב?
את השלד של הספר כתבתי במהלך טרק של שמונה ימים בהם צעדתי לבד באלפים השוויצריים. כשאני הולך בטבע אני הכי יצירתי וכל יום יצאתי בבוקר עם שאלות שהיה דרוש להם פיתרון . בגלל שכתבתי פנטזיה, עולם שכולו שונה – הייתי צריך לפתור המון שאלות. רוב הרעיונות היצירתיים הגיעו לי דווקא בירידה מההר לאחר טיפוס. במהלך הטיפוס למעלה היה קשה לי לחשוב ולהתרכז אבל בירידה למטה פתאום נחתו עלי הרעיונות, בזה אחר זה. הרגשתי שאני צריך להתאמץ ולהזיע בעלייה בכדי להרוויח ביושר את הרעיונות.
הרעיון הכי מיוחד בספר הגיע באחת הירידות מההר, בדיוק כשפרפר כתום נחת על החולצה שלי. שלחתי יד בזהירות לסלולרי כדי לכתוב את הרעיון שלא אשכח וכדי שהפרפר לא יברח. הוא המתין בסבלנות ובדיוק ברגע שסיימתי -הוא נפנף את כנפיו ועף.  

5. מתי התחלת לקרוא לעצמך "סופר"?
 לפני שבוע , כשהספר התפרסם 😊 זה מוזר מאוד , כי עד עכשיו אני ידוע כמנכ"ל. אבל ילדים מתחברים ומבינים הרבה יותר טוב מה זה סופר- ממנכ"ל, אז זה כיף גדול. הכי כיף לי זה להיות סופר מתחיל. כמנכ"ל אני כבר המון שנים בתחום עם ניסיון מוכח וביטחון. כסופר- אני עושה הכל בעצמי וגם מתרגש בפעם הראשונה מהדברים הכי קטנים. מהרגע שבו ההוצאה קיבלה את כתב היד שלי. לאיורים שהקימו לתחייה את הדמויות שאני כל כך אוהב ועד לילדה הראשונה שקראה את הספר שלי ואהבה ששמה אלונה.

6. מה התכונה החביבה עליך בעצמך?
חוש ההומור. הבעיה היא שהרבה פעמים אני מצחיק רק את עצמי כי אני מחבר בין עולמות של הומור פרטי.

7. איפה אתה גר? ואיפה היית רוצה לגור?
אני גר בתל אביב עם הבת שלי. הייתי רוצה לגור בעיירה וינצ'י שבטוסקנה לשנה או שנתיים ולכתוב כל יום בשדות שבהם צייר לאונרדו.

8. מלבד המקצוע שלך, באיזה מקצוע היית מעוניין להתנסות? ובאיזה מקצוע בשום אופן לא?
החלום שלי תמיד היה להיות שחקן כדורסל אבל בגלל שאני לא גבוה או מוכשר מספיק, החלום שני בתור יהיה -מאמן כדורסל בנ.ב.א. זה תחום תחרותי, יצירתי ומנהיגותי – מאוד דומה למה שאני עושה היום בתחום העסקי אבל עם הרבה יותר השראה ותשוקה. אני מאוד מתחבר לעולמות הספורט.

מקצוע שלא הייתי עוסק בו כנראה הוא שחקן בתאטרון או בקולנוע. אני מעדיף להיות מאחורי המצלמה בתפקיד הבמאי ולא בפרונט.

9. מיהו הגיבור/ה הספרותי/ת החביב עליך? ומיהו הגיבור שלך בחיים האמתיים?
אני מעריץ מושבע של "מלחמת הכוכבים" והגיבור שניצב מעל כולם הוא כמובן ד'ארת ויידר, הנבל הגדול.

ומיהו הגיבור שלך בחיים האמתיים? גיבור הילדות שלי היה מייקל ג'ורדן.  בחיי הבוגרים הגיבורים התחלפו לדמויות מהעולם העסקי כמו סטיב ג'ובס או ווארן באפט.

10. אילו ספרים יש כרגע ליד המיטה שלך?
כרגע המון ספרי ילדים שאני קורא ביחד עם הבת שלי "קפטן תחתונים" , "יומנו של חנון". שנינו נהנים לקרוא ביחד וגם אני לומד להכיר את עולם ספרי הילדים שבו אני עושה צעדים ראשונים.

11. איזה כישרון, נוסף על כתיבה, אתה חומד?
אני טוב בספורט. לפחות פעם הייתי 😊

12. לאיזה חולשה אנושית אין לך כל סבלנות?
אני פחות מתחבר לדרמות ולסצנות. באופי שלי יותר קר רוח ופחות מחצין רגשות. 

13. מה המוטו החביב עליך?
משפט מעולה של שמעון פרס. ההגדרה של צעיר הוא מי שסך חלומותיו גדול מסך זכרונותיו.

14. עם מי היית הכי רוצה לשבת על כוס קפה (חי או מת)?
זו השאלה הכי קלה בעולם. עם וינסטון צ'רצ'יל. ומתמוגג וכותב כל משפט שנון שהוא היה מוציא מהפה.    

15. מה המאכל האהוב עליך?
בתור ילד גדלתי בארה"ב וגיליתי את מקדונלדס ובמיוחד את הנאגטס ברוטב ברביקיו. באותה תקופה עדיין לא היה מקדונלדס בארץ ושנים אבא שלי המשיך להביא לנו נאגטס קרים אחרי 12 שעות טיסה.

16. מה הספר/ים או הסופרים שהכי השפיעו עליך?
"זן ואמנות החזקת האופנוע" ניצב מעל כולם. גיבור הטיול שלי לדרום אמריקה. השילוב של הרפתקאה לכאורה רגילה עם תובנות, פילוסופיה, זן וניצוצות של גאונות, מאוד קוסם לי.   

17. מהו רגע השיא בחיים שלך?
בחיים המקצועיים רגע השיא היה בשנת 2005 שהייתי הישראלי הראשון שזכה בפרס הגדול גרנד פרי בפסטיבל קאן, האוסקר של עולם הפרסום.  

****צלם: רמי זרנגר ****

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן